Oblohu nad Českem zahalila ve středu odpoledne sytě rudá barva. Lidé nebeskou podívanou sledovali z Prahy, Královéhradecka nebo třeba z Brd. Nebeský úkaz mnozí vyfotografovali.
Novoroční nebe si pro Čechy připravilo neuvěřitelnou podívanou. Ve středu 1. ledna krátce před 17. hodinou se obloha zbarvila do sytě rudé barvy. Někteří se dokonce domnívají, že šlo o polární záři.
"To určitě musí být polární záře, tohle není normální. Nemusím na severní pól, vidím ji!" jásala paní Jana, která do redakce TN.cz zaslala fotografii z Prahy 4. Nebyla ale jediná, kdo se domnívá, že mohlo jít o polární záři.
"Posílám vám pár fotek zřejmě polární záře, která by měla být dneska u nás na obloze vidět," napsala paní Barbora, která úchvatnou nebeskou podívanou sledovala z Kadaně v Ústeckém kraji.
Rudě zbarvenou oblohu se podařilo vyfotografovat i redaktorům TN.cz, a to přímo na Barrandově, kde TV Nova sídlí. Fotografie do redakce ale lidé zaslali i z Brd nebo třeba z Královéhradecka.
O polární záři se ale nejednalo. "V Česku a na Slovensku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit," vysvětlili obecně k polárním zářím odborníci z Fyzikálního ústavu v Opavě.
Lidé tak na obloze zřejmě pozorovali sytě zbarvené červánky. Ty ostatně vznikají zejména po velmi silném větru. Právě v těchto dnech před ním varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Místy by mohl přesahovat rychlost 65 km/h.
Pokud vám hořící obloha unikla, nezoufejte. Rok 2025 si připravil i další nebeské podívané. V lednu má vrcholit jeden z nejbohatších meteorických rojů, v březnu dojde k částečnému zatmění Měsíce a například na září očekávají odborníci vhodné podmínky pro pozorování zvířetníkového světla.
TN.cz