Čechy uchvátila "hořící" obloha. Lidé si mysleli, že koukají na polární záři

před 1 měsícem 1

Oblohu nad Českem zahalila ve středu odpoledne sytě rudá barva. Lidé nebeskou podívanou sledovali z Prahy, Královéhradecka nebo třeba z Brd. Nebeský úkaz mnozí vyfotografovali.

​Novoroční nebe si pro Čechy připravilo neuvěřitelnou podívanou. Ve středu 1. ledna krátce před 17. hodinou se obloha zbarvila do sytě rudé barvy. Někteří se dokonce domnívají, že šlo o polární záři.

"To určitě musí být polární záře, tohle není normální. Nemusím na severní pól, vidím ji!" jásala paní Jana, která do redakce TN.cz zaslala fotografii z Prahy 4. Nebyla ale jediná, kdo se domnívá, že mohlo jít o polární záři.

"Posílám vám pár fotek zřejmě polární záře, která by měla být dneska u nás na obloze vidět," napsala paní Barbora, která úchvatnou nebeskou podívanou sledovala z Kadaně v Ústeckém kraji.

Rudě zbarvenou oblohu se podařilo vyfotografovat i redaktorům TN.cz, a to přímo na Barrandově, kde TV Nova sídlí. Fotografie do redakce ale lidé zaslali i z Brd nebo třeba z Královéhradecka.

​O polární záři se ale nejednalo. "V Česku a na Slovensku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit," vysvětlili obecně k polárním zářím odborníci z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Lidé tak na obloze zřejmě pozorovali sytě zbarvené červánky. Ty ostatně vznikají zejména po velmi silném větru. Právě v těchto dnech před ním varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Místy by mohl přesahovat rychlost 65 km/h.

Pokud vám hořící obloha unikla, nezoufejte. Rok 2025 si připravil i další nebeské podívané. V lednu má vrcholit jeden z nejbohatších meteorických rojů, v březnu dojde k částečnému zatmění Měsíce a například na září očekávají odborníci vhodné podmínky pro pozorování zvířetníkového světla.

TN.cz

Read Entire Article