Podle Makalouše je pohyb fundamentální složkou člověka. „Jsme na něj od narození naprogramovaní. Pokud někdo vyrazí na túru do hor, těžko mu to způsobí špatnou náladu,“ řekl s úsměvem na tváři.
K TÉMATU: V tenisu to vře kvůli dopingu. Měří se dvojím metrem, stěžuje si potrestaná bývalá jednička
Když v roce 2007 založil kurzy kondičního cvičení s trenérem v parcích, byla tato aktivita podle jeho slov teprve „v plenkách“. „Třeba na in-line bruslích jsem jezdil po pražském areálu Ladronka téměř sám,“ zavzpomínal v pořadu K věci.
Přístup Čechů k pohybu podle Makalouše ovlivňuje silně zakořeněný systém. „Ten vychází z jakéhosi komplexu postkomunistické země – stále zde přetrvává snaha o demonstraci ega a síly jiným národům,“ prohlásil s tím, že dnes bychom se nejen ve vrcholovém sportu měli soustředit na jiné hodnoty.
Zacílení na ego a výkon podle něj vytváří „toxické prostředí“ a vede k přesnému opaku. „Ryba smrdí od hlavy – v domácí politice chybí silná osobnost, která by společnosti ukázala, že existují v tomto ohledu i jiné cesty,“ tvrdí Makalouš.
Samostatné ministerstvo sportu vnímá jako dobrou myšlenku, ovšem s jedním „ale“. „Pokud bychom společnost přirovnali k osmdesátitisícovému stadionu, stát se soustředí pouze na podporu několika hráčů na hřišti. Tribuna je opomíjena,“ poznamenal.
Místopředseda asociace také zdůraznil, že zatímco stát dává všechny prostředky do vrcholového sportu, trenéři a učitelé tělocviku aktuálně nemají prestiž a jsou opomíjeni.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Procházka zveřejnil příští zápas, soupeře si přál. Nejlogičtější tah, říká český samuraj