Češi si vozí z dovolené svrab i štěnice. Prymula prozradil, na co si dát v hotelu pozor

před 7 hodinami 2

Hostem pořadu Headline s Davidem Chmátalem byl epidemiolog Roman Prymula. Zodpovídal otázky ohledně nemocí a parazitů, které si Češi vozí z dovolených, stejně tak i poradil ohledně očkování před cestou do zahraničí.

Nejčastěji si Češi z cest vozí domů cestovatelský průjem. Ten je obyčejně způsobený cestami do destinací, kde se lidé setkávají s bakteriemi, na které nejsou zvyklí, vysvětlil Prymula. Mezi závažnější patří malárie nebo některé infekční choroby.

"Může to být třeba virová hepatitida typu A. Je to otázka třeba břišního tyfu, můžeme si z cest přivézt i vzteklinu, protože v řadě zemí jsou vzteklí psi, kteří nás mohou kousnout, a proto i toto onemocnění musíme brát v potaz. Tam, kde je naprosto nutné očkování, to je oblast tropů, kde musíme být kryti proti žluté zimnici a bez toho nás tam nepustí," řekl Prymula.

V dalších zemích hrozí třeba japonská encefalitida, tam je také nutné očkování, hrozbou jsou i meningokoková onemocnění, pokud někdo cestuje do arabských zemí.

Co se očkování týče, cestovatelé by si měli primárně ujasnit, kam jedou, zda budou v jednom hotelu, nebo cestovat po různých koutech země, a setkávat se tak více s tamním obyvatelstvem, důležitá je také délka pobytu. Prymula rovněž upozornil, že někde se dost liší epidemiologická situace v různých částech země.

​Prymula radí zajít si před odjezdem k odborníkovi a nechat si udělat očkovací kalendář, aby se vakcinace stihla vyřídit ještě před odjezdem. Třeba u nejpřísněji sledované žluté zimnice je potřeba být naočkovaný nejpozději deset dní před odjezdem.

Z dovolené se dá ale přivézt třeba i svrab nebo štěnice. Existují nějaké náznaky, jak jednoduše a na první pohled poznat, že je přidělený hotelový pokoj v pořádku?

Prymula radí se třeba podívat na lůžkoviny. "Pokud jsou dobře vyvařené, voňavé, naprosto čisté a vidíme tam zlomy, že ta lůžkovina byla čerstvě vybrána z nějakého úložného prostoru, tak tady příliš rizika asi nemáme. Pokud bychom viděli, že ta lůžkovina je svým způsobem lehce znečištěná nebo vypadá použitě, tak to riziko je samozřejmě výrazně vyšší," řekl.

Dalším jasným varovným signálem je přítomnost hmyzu. "Pokud tam někde spatříme švába nebo jiný hmyz, který nás teoreticky může ohrozit, tak je to signál, že s tou hygienou tady můžeme být na štíru, a to je samozřejmě rizikové," přiblížil.

Pokud si člověk domů přiveze nějakou podobnou "breberku", může to konzultovat třeba s praktickým lékařem. Někdy ani není potřeba osobní návštěva ordinace, stačí telefonát.

Na sestřih rozhovoru se můžete podívat pod titulkem článku, celý díl pořadu najdete níže. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.

TN Live, rod | Text vznikl s přispěním umělé inteligence

Read Entire Article