Čeští řidiči terčem útoků. Úřady opkovaně varují před falešnými pokutami

před 1 měsícem 1

Ministerstvo dopravy prostřednictvím Portálu dopravy znovu upororňuje řidiče: "Varujeme před podvodným upozorněním na přestupek nebo na zaplacení pokuty za překročenou rychlost. Prosíme, v žádném případě na tyto zprávy nereagujte."

​Digitalizace státní správy postupně umožňuje řidičům vyřídit více záležitostí on-line, zjednodušuje jim přístup k praktickým informacím. Může ale mít i negativní dopad – rozšiřující se on-line servis stále častěji zneužívají podvodníci, kteří se snaží z motoristů vylákat peníze podvodnými e-maily a esemeskami. A dokonce falešnými telefonáty.

"Zaznamenali jsme zasílání podvodných SMS a e-mailů, které odkazují na kontakty ministerstva dopravy s upozorněním na pohledávky z přestupků. Stejně tak údajné telefonáty z ministerstva dopravy, ve kterých jsou občané vyzývání k uhrazení pokuty. Jedná se o podvod, prosíme, v žádném případě na tyto zprávy nereagujte," vyzývá resort dopravy.

Varování státní správa vysílala do éteru několikrát během podzimu a upozornění teď opět visí i na Portálu dopravy: "Důrazné upozornění na výskyt podvodných SMS, e-mailů a telefonních hovorů! Varujeme před podvodným upozorněním na přestupek nebo na zaplacení pokuty za překročenou rychlost. Prosíme, v žádném případě na tyto zprávy nereagujte."

Podvodníci se snaží vylákat z řidičů peníze falešnými zprávami o smyšlených dopravních přestupcích nebo o nezaplaceném mýtu. Zpráva je odeslaná z anonymního účtu a obsahuje odkaz, který může vypadat jako oficiální link na stránky státní správy, ale i městského či obecního úřadu.

​"Text informuje příjemce o tom, že má zaplatit pokutu, a pokud tak učiní do šesti hodin od přijetí zprávy, bude mít 50% slevu. Jedná se však o podvrh!" varoval na podzim například i odbor dopravy magistrátu v Mladé Boleslavi.

A podobně varuje i policie. "V poslední době se na policii obrátilo několik občanů s dotazem, zda Policie České republiky rozesílá textové zprávy, které by sloužily k vymáhání pokut za dopravní přestupky. Tyto SMS obsahovaly odkaz na falešné webové stránky, které na první pohled působily jako oficiální výpis z bodového konta řidiče. Občanům byla poté nabídnuta možnost zaplatit pokutu, a to dokonce se slevou," popsala Iva Nasadošová z územního odboru policie v Kolíně.

"Pokud by však dotyčný vyplnil požadované platební údaje, podvodníci by získali přístup k jeho osobním informacím či přihlašovacím údajům k internetovému bankovnictví," dodala.

"Opakovaně apelujeme na veřejnost, aby byla obezřetná a nevystavovala se riziku finanční ztráty. Tyto podvody jsou stále sofistikovanější a mohou postihnout každého. Buďte proto ostražití a vždy si ověřujte pravost zpráv, které vás vyzývají k platbě," připomíná policie.

Jak se bránit proti obdobným podvodům?

  • Nereagujte na podezřelé SMS. Oficiální instituce nikdy nevyžadují platby prostřednictvím SMS s odkazy na webové stránky. Pokud obdržíte podobnou zprávu, neklikejte na odkazy a na zprávu nereagujte.

  • Buďte opatrní. Nikdy nezadávejte přihlašovací údaje ke svému bankovnictví na stránkách, které vám byly zaslány prostřednictvím odkazů v SMS zprávách či e-mailech.

  • Máte-li pochybnosti o pravdivosti přijatých informací, u dotčených institucí si je ověřte.

Jedná se o typické případy phishingu – uživatelé jsou ve zprávách vyzýváni k tomu, aby klikli na v textu uvedený odkaz, přes který se dostanou na podvodnou webovou stránku, která navozuje dojem oficiálního portálu nebo padělané stránky bank s formulářem pro přihlášení. Zadáním přihlašovacích údajů však uživatel předá své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví podvodníkům.

V případě, že jste už na některý odkaz klikli a uvedli jakékoliv údaje:

  • Jakékoliv další SMS s kódy z banky nikam nepřeposílejte ani nevkládejte.
  • Pokud je to možné, přihlaste se do svého bankovnictví a změňte si své heslo.
  • Kontaktujte ihned vaši banku, popište jí problém a požádejte o pomoc se zabezpečením vašich přístupových údajů do bankovnictví.

Také operátoři zákaznické linky Elektronické dálniční známky zaznamenali zvýšený počet hovorů od lidí, kteří takovou zprávu obdrželi. A varování je stejné: "Důrazně doporučujeme na tyto zprávy nereagovat a neklikat na odkazy v nich uvedené. Jedná se o podvodný pokus o zneužití vašich údajů nebo finančních prostředků," varuje Radka Nastoupilová, mluvčí společnosti CENDIS, správce systému dálničních známek.

​K uložení pokuty je vždy nutná fyzická kontrola ze strany Policie ČR nebo Celní správy. Pokud k takové kontrole nedošlo, zpětná pokuta ani jiná sankce není možná.

Podobně se na systému edalnice.cz přiživují i webové stránky, které se tváří jako oficiální e-shopy. Tyto portály často účtují zbytečné manipulační poplatky a mohou vést k finančním ztrátám pro zákazníky a k problémům s následnou správou e-známky.

​Podvodné SMS zprávy a e-maily ale necílí jen na řidiče – varují před nimi banky nebo také Portál občana. Zprávy mohou u adresáta vyvolávat dojem, že jde o vrácení daně, chybu s daňovým výkazem, zaplacení dluhu k exekuci, popřípadě zaslání nějaké odměny. I v tomto případě je potřeba být obezřetný a na tyto zprávy v žádném případě nereagovat.

vak, TN.cz

Read Entire Article