EXKLUZIVNÍ VÝZKUM: Skoro polovina Čechů má problém vyjít s příjmy, hlavně voliči ANO a SPD

před 8 hodinami 1

Podíl domácností, které mají problém vyjít s příjmem, v dlouhodobém pohledu postupně klesal. S příchodem pandemie však došlo k mírnému nárůstu této skupiny, který pokračoval až do minulého roku. „Letos poprvé po delší době zaznamenáváme mírný pokles podílu domácností, které s příjmem obtížně hospodaří,“ sdělili výzkumníci na úvod.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na nákupy přes hranice. Češi jezdí do Německa za kvalitou, Němci k nám pro levný benzín

I přes relativně pozitivní vývoj se ale ukazuje, že téměř polovina českých domácností má stále problém vyjít se svými současnými příjmy, konkrétně 46 procent respondentů. Situaci vidí nejdrastičtěji sedm procent dotázaných, kteří se při hospodaření s domácím rozpočtem setkávají s velkými potížemi. Politické preference pak do jisté míry odrážejí ekonomickou situaci daných domácností.

„Při pohledu na voličské preference je patrné, že lidé z domácností, u kterých převažují obtíže při hospodaření s příjmy, častěji podporují hnutí ANO či SPD (59 procent). Domácnosti, které uvádějí, že s penězi vycházejí snadno nebo spíše snadno, tvoří hlavní voličskou základnu koalice Spolu, Pirátů a STAN (72 %),“ vysvětluje STEM.

Možná až překvapivě jsou příznivci mimoparlamentních stran druhou nejlépe zajištěnou skupinou, jakkoliv nejde o vnitřně jednolitý tábor – se svými současnými financemi vyžije 63 procent dotázaných. Nevoliči pak kopírují více méně rozložení populace jako celku, 52 procent domácností nemá s hospodařením žádné větší komplikace.

Klíčovým faktorem ovlivňujícím schopnost Čechů vyjít se svými příjmy je vzdělání. To má přímý dopad na typ zaměstnání, výši mzdy i schopnost zvládání osobních financí. Až 72 % lidí s vysokoškolským vzděláním uvádí, že se současným příjmem vychází bez větších problémů.

Ekonomická situace v ČR? Spíše špatná, tvrdí Češi

STEM se také zajímal o vnímání ekonomické situace v Česku, která má za sebou turbulentní roky. Zde jsou pohledy dotazovaných výrazně přísnější. Tři čtvrtiny české veřejnosti vnímají ekonomickou situaci v Česku jako spíše špatnou nebo zcela špatnou. Toto rozložení v české společnosti přetrvává od začátku války na Ukrajině, kterou následovala energetická a inflační krize.

„Výjimku tvoří příznivci Spolu, STAN a Pirátů, kteří hodnotí celkovou i individuální ekonomickou situaci pozitivněji než ostatní skupiny, byť i mezi nimi převažuje spíše opatrný pohled – 55 procent hodnotí stav jako spíše dobrý. Nejkritičtěji vidí aktuální ekonomickou situaci příznivci ANO a SPD, kdy 41 procent respondentů hodnotí situaci jako velmi špatnou a dalších 48 procent jako spíše špatnou,“ popsal aktuální trendy STEM.

Výzkumníci upozornili, že Češi mají tendenci vnímat celospolečenskou hospodářskou situaci hůře než ekonomickou situaci vlastní domácnosti. Opět do toho promlouvají volební preference. Příznivci opozičních a mimoparlamentních stran vidí ekonomický stav země pesimisticky, podporovatelé koalice Spolu, STAN a Pirátů to mají naopak.

Většina lidí však nadále očekává v následujících roce spíše stagnaci, a to jak v osobních financích, tak v celkové ekonomické situaci. Nejnegativnější očekávání ohledně celkové ekonomiky vyjadřují příznivci mimoparlamentních stran.

„Nevoliči se ukazují jako nejvlažnější skupina v otázce budoucího ekonomického vývoje a nejčastěji se domnívají, že se ekonomická situace v příštích 12 měsících výrazně nezmění,“ uzavřel STEM.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi v daňovém přiznání chybují, hrozí jim pokuty. Kde je nejčastější kámen úrazu?

Read Entire Article