Lyžařská sezóna je v plném proudu a jarní prázdniny jsou za dveřmi. Řidiči, kteří vyrážejí na hory, podle odborníků často zapomínají na základní pravidla bezpečného cestování. Podceňují třeba uložení lyží v autě. Přitom v zahraničí hrozí za podobné prohřešky velké pokuty.
Už zanedlouho mnozí řidiči vyrazí o jarních prázdninách na hory. Zimní radovánky se ale můžou pokazit už při cestě tam. "To prvotní je mít ty lyže, pokud možno, ve ski vaku," říká dopravní expert z ÚAMK Igor Sirota. Pokud nemáme střešní nosič, musí být lyže pevně připevněny, ideálně mezi sedačkami. Lyžáky by měly být v kufru.
Při prudkém brzdění se ze dvou bot stávají dva projektily se smrtícím účinkem. "Ta hmotnost jich samotných už není malá. Při nárazu nebo při prudkém brzdění se násobí, tak si představme, že uvnitř toho auta poletí pytel s cementem," upozorňuje Sirota.
Odborníci také radí, že například při jakémkoliv přejíždění na horách si máme sundat veškeré lyžařské vybavení, ale i třeba bundu kvůli bezpečnostním pásům.
Před cestou bychom neměli podcenit ani přípravu auta. Nesjeté zimní pneumatiky jsou samozřejmostí. Stejně jako auto očištěné od sněhu. "Důsledně očistit skla a nejedná se jenom o to čelní sklo, ale i ta boční skla. Pochopitelně i světla musí být očištěna a nezapomeneme na registrační značku," radí dopravní expert Roman Budský.
Pokutu za neočištěné auto můžete dostat na Slovensku. Špatně zajištěná zavazadla pokutuje přísně Rakousko. V některých oblastech Itálie je povinnost mít sněžné řetězy v autě za jakýchkoliv podmínek. "Zůstanete někde v kopci na silnici viset a hrozí vám pokuta až pět tisíc eur," zdůrazňuje Sirota. To je v přepočtu zhruba 126 tisíc korun.
Při cestě na hory bychom měli myslet i na připojištění, a to jak automobilu, tak sebe. "Největší riziko je při cestování spojeno s náklady na léčení, a proto doporučujeme pojištění léčebných výloh v zahraničí s neomezenými limity," radí mluvčí Allianz pojišťovny Marie Petrovová.
kak. TN.cz