Fiasko, hodnotí myslivci práci policejních ostřelovačů. Ti za devět nocí zlikvidovali 12 prasat

před 3 hodinami 1

Policie posílá pokaždé do lesa 18 sniperů, v terénu tráví celou noc. Za šest nocí v okolí Jablonce nad Nisou skolili deset prasat, po přesunu do okolí Jablonného v Podještědí na Českolipsku přidali za další tři noci ještě dva kusy. Podle myslivců je to vzhledem k počtu nasazených střelců téměř fiasko. „Minulý týden v úterý, když tu ještě ostřelovači nebyli, jsem já sám za jedinou noc během dvou hodin střelil dvě prasata,“ zdůrazňuje Jan Žitný, který je hospodářem honitby v těsné blízkosti Jablonného v Podještědí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Znásilňoval, bil a mučil nezletilé dívky. Soud vynesl rozsudek nad násilníkem z Liberecka

Dvanáct střelených prasat připadá myslivcům málo i v porovnání s odhady veterinární správy, která na počátku roku uvedla, že v oblastech vybraných k odstřelu se pohybuje 60 až 80 divokých prasat. Podle nimrodů bylo toto číslo výrazně nadsazené. „Tolik prasat tady rozhodně není, smysl celé akce nám uniká. Pokud to tedy neměl být ostrý trénink sniperů na živé cíle. V takovém případě to ale organizátoři měli komunikovat jinak,“ doplnil Žitný.

Jan Bejdák, hospodář mysliveckého sdružení Zelené údolí z Rádla na Jablonecku, vidí situaci jednoznačně. „Výsledkem nasazení ostřelovačů je likvidace mysliveckých spolků, týrání zvířat a plýtvání penězi ze státního rozpočtu,“ prohlásil. Připomněl také, že dva myslivecké spolky už raději přestaly lovit a honitby vrátily Lesům České republiky.

Myslivcům vadilo, že musí být pod hrozbou vysokých pokut v pohotovosti a odklízet střelené kusy. Opakovaně upozorňovali na postřelené kusy, které umíraly trýznivou smrtí, i na to, že policejní střelci mají pokyn střílet i březí bachyně.

Myslivci z Jablonecka proto na konci ledna podali správní žalobu, ve které napadli rozhodnutí o nasazení policejních střelců. „Chceme dosáhnout toho, aby se to, co se dělo u nás, nikde jinde neopakovalo,“ vysvětlil Bejdák.

Ústředí veterinární správy, na které žaloba míří, nechtělo krok myslivců komentovat. Veterináři nechtějí ani hodnotit dosavadní výsledky střelců. „To je předčasné, nechceme říkat, že je to hodně nebo málo. Za nás je důležité, že se počty divokých prasat v této oblasti daří snižovat,“ uvedl Petr Majer, mluvčí Státní veterinární správy. Cílem mimořádného opatření je podle veterinářů vytvoření takzvaného bílého pásma, zóny bez divokých prasat, která by zabránila přenosu infekce z pohraničí směrem do vnitrozemí.

Africký mor prasat sice není pro člověka nebezpečný, pro prasata je ale smrtelný. V okamžiku, kdy by se nákaza dostala do některého z velkých komerčních chovů, vznikly by obrovské škody. Podobně jako v případě ptačí chřipky by bylo nutné celý zasažený chov zlikvidovat.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jste podřadné, vypnu vás. Surovec srazil v Praze pěstí k zemi dvě dívky, policie ho dopadla

Read Entire Article