Na vrcholu seznamu prezentovaného Bílým domem lze vidět například výdaj 1,5 milionu dolarů (přes 36 milionů korun) na podporu rozmanitosti, rovnosti a inkluze na pracovištích v Srbsku. Dále 2,5 milionu dolarů (přes 60 milionů korun) na nákup elektrických aut pro Vietnam či desetitisíce dolarů na podporu transgender kulturních projektů v různých zemích po světě.
Například v Kolumbii měla za finanční podpory agentury podle Bílého domu vzniknout transgender opera a v Peru transgender komiks. Podporován měl být dvěma miliony dolarů (kolem 50 milionů korun) také LGBT aktivismus v Guatemale. Trump dlouhodobě vystupuje kriticky vůči transgender i LGBT komunitě. Po lednovém nástupu do úřadu také nařídil ukončení všech programů rozmanitosti, rovnosti, začleňování a dostupnosti.
Příspěvky měly podle Bílého domu nepřímo pomáhat rovněž činnosti radikálního hnutí Tálibán v Afghánistánu. V "podezření" se pak objevila i některá média, jejichž financování ale nelze prokazatelně ověřit. Zprvu se například psalo o jednotkách milionů dolarů pro magazín Politico. Zástupci magazínu to důrazně popřeli.
Zmiňován byl také zpravodajský web BBC. Ve skutečnosti ale příspěvky mířily na činnost charitativní organizace BBC Media Action, která sama uvádí, že funguje nezávisle na zpravodajství a snaží se podporovat média po celém světě.
Americký časopis Newsweek v souvislosti s prohlášením Bílého domu napsal, že podle něj šla velká část financí agentury organizacím jako Světový potravinový program, Dětský fond OSN (UNICEF) nebo Save the Children, nikoliv na programy podporující diverzitu.
Ve fiskálním roce 2023 agentura poskytla pomoc přibližně 130 zemím a mezi deset největších příjemců podle dokumentu amerického Kongresu patřila Ukrajina, Etiopie, Jordánsko, Kongo, Somálsko, Jemen, Afghánistán, Nigérie, Jižní Súdán a Sýrie.
Všeobecné aktivity agentury pak sahají od poskytování protéz zraněným vojákům až po odstraňování nášlapných min a zabraňování šíření eboly či viru HIV v Africe. Organizace se zaměřovala třeba i na zdravotní péči pro matky, novorozence a chronicky nemocné v rozvíjejících se zemích, kde je zdravotní infrastruktura nedostatečná nebo zcela chybí. Bez programů můžou podle Charity České republiky miliony lidí zůstat bez přístupu k lékům, vakcínám či základní péči.
"Ohroženy jsou i programy na boj proti nemocem, jako jsou malárie, tuberkulóza nebo spalničky. Například v Súdánu, kde cholera a malárie každoročně zabíjejí tisíce lidí, hrozí, že bez léků a očkování zemře ještě víc lidí. Chaos kolem financování způsobuje, že se pomoc nedostává tam, kde je potřeba," píše se na webu české humanitární organizace.
Agentura pro mezinárodní rozvoj vznikla v 60. letech minulého století. Dlouho platilo, že je největším jednotlivým dárcem na světě, a ve Spojených státech zaměstnává přes 10 tisíc lidí. Ve fiskálním roce 2023 vyplatila pomoc za 72 miliard dolarů (přes 1,7 bilionu korun), loni poskytla 42 procent veškeré humanitární pomoci sledované OSN.
Po Trumpově nástupu do úřadu se organizace ocitla v jeho hledáčku. Kriticky se vůči ní vyjadřuje také jeho blízký spolupracovník a nejbohatší člověk na světě Elon Musk, kterého šéf Bílého domu pověřil rozsáhlými škrty ve federální vládě. Trump tvrdí, že v agentuře dochází k mnoha podvodům, žádné důkazy v tomto směru ale administrativa nepředložila. Agenturu podle něj vedou "radikální šílenci".