Jak Palestinci unesli izraelské sportovce. Film se vrací k mnichovskému masakru

před 3 hodinami 1

 CinemArt

Film rekonstruuje jednu z nejtragičtějších událostí moderní historie očima médií, hlavní roli v něm ztvárnil třiapadesátiletý Peter Sarsgaard. Česká kina novinku začnou promítat 6. března.

Izraelské sportovce na mnichovské olympiádě 5. září 1972 zajala palestinská teroristická skupina Černé září přímo ve špatně zabezpečené olympijské vesnici. V následujících 24 hodinách útočníci zavraždili 11 Izraelců. Při akci zemřelo také pět Palestinců a jeden německý policista.

Protože k únosu došlo na ostře sledovaném místě, následující dění na Západě sledovala až miliarda lidí poprvé takřka v přímém přenosu. V jednu chvíli například policie musela odvolat pokus o osvobození, když si uvědomila, že akci živě přenáší televize - a že ji tak sledují i teroristé držící rukojmí.

"Dnes žijeme v ultrasenzacechtivé mediální atmosféře a tohle byl tak trochu její začátek," míní herec John Magaro, který ztvárnil ambiciózního televizního producenta Geoffa Masona. "Bavíme se o lidech, kteří prostě jen dělali svou práci. Neuvědomovali si, že tím navždy mění způsob, jakým budeme konzumovat zpravodajství," dodává.

Takřka celý film se odehrává v místnosti, odkud televize ABC v Mnichově řídila zpravodajské pokrytí události. Samotné dění diváci sledují na televizních obrazovkách rozmístěných v interiéru. Autoři filmu zkombinovali hrané sekvence se skutečnými archivními záběry. Mimo jiné využili stále funkční dobové vybavení, aby vše působilo autenticky. Studio štáb postavil dle původních nákresů z archivu ABC.

"Některé scény v olympijské vesnici jsme i z úcty k obětem natočili znovu. Nechtěli jsme ukazovat někoho, kdo ten den přišel o život. Nakonec jsme to všechno zkombinovali dohromady," vysvětluje režisér Tim Fehlbaum.

Snímek zachycuje i morální dilemata, jimž novináři na místě čelili. "Otázky jako co se ještě dá vysílat, jestli lze v tomto případě zaujmout něco jako nestranný pohled na věc, zda není nebezpečné živě vysílat dění potenciálně obsahující násilí. Všechny tyhle otázky film klade," dodává herečka Leonie Benesch, jež ztvárnila německou tlumočnici.

Film produkoval známý hollywoodský herec Sean Penn. Jeho scenáristé Moritz S. Binder, Tim Fehlbaum a Alex David jsou aktuálně nominováni na Oscara za nejlepší scénář. Vítězové budou známi 2. března.

Read Entire Article