Jedním z nejvýraznějších varovných signálů je změna v chování dítěte. „Dítě nebo student je zvyklé chodit do školy a účastnit se svých zájmových aktivit. Když ale začne čelit tomu, že mu někdo ubližuje, začne mít obavy se do kolektivu vracet, protože ví, že ho tam čekají nepříjemné zážitky,“ zdůraznila Pitrmanová.
ČTĚTE TAKÉ: Ve škole se cítí dobře jen desetina dětí. I učitelé mají rasistické poznámky, varuje expertka
Takové dítě pak bývá často smutné, může trpět různými zdravotními problémy, dost často se mu zhoršuje školní prospěch. „Neumí se třeba vůbec soustředit a nechce komunikovat,“ dodala Pitrmanová.
Všímat si toho, že se dítě stává uzavřenějším a není tak veselé jako dříve, by si měli nejenom příbuzní, ale i pedagogové či vedoucí zájmových kroužků, protože i tam dost často dochází k šikaně.
Jak pomoci dítěti?
Pokud máte podezření, že je někdo ve vašem okolí obětí šikany, je nutné co nejdříve jednat. Pitrmanová vysvětluje, že nejdůležitější je, aby dítě mělo důvěryhodnou osobu, které se může svěřit.
„Bojí se, že pokud to někomu řekne, situace se zhorší. Bojí se fyzického nátlaku, zesměšňování, nebo že se vše dostane na sociální sítě,“ poznamenala Pitrmanová.
Proto je důležité, aby člověk, kterému se svěří, k celé situaci přistoupil zodpovědně a byl dítěti oporou. „Musí tu situaci brát vážně a nic nebagatelizovat, protože by je to daleko víc zranilo,“ upozornila Pitrmanová.
Pokud se dítě bojí o situaci mluvit osobně, může využít anonymní krizové linky. Patří mezi ně například Linka bezpečí, která je dostupná nonstop a funguje jako pomoc pro děti, mládež a studenty do 26 let.
Existují také linky pro rodinu a školy, které taktéž fungují nonstop a nabízejí pomoc dospělým ohledně dětí. Volat na ni mohou nejenom rodiče, ale také učitelé a vychovatelé.
K dispozici je rovněž široká škála různých organizací a platforem, kde se může dítě se svým trápením svěřit.
„Některé školy mají nastavený systém komunikace, mají třeba připravené schránky důvěry, kde se dítě může ozvat. Existují samozřejmě i poradny, které fungují po emailu, nebo například aplikace Nenech to být (NNTB), kde se dítě může anonymně svěřit,“ uvedla Pitrmanová.
Důležitost komplexního přístupu k řešení šikany
Prevence a řešení šikany musí být podle Pitrmanové komplexní. Nejde pouze o pomoc obětem, ale i o práci s agresory. „Pokud je dítě svědkem násilí v rodině, může to ovlivnit jeho chování. Může přenášet vzorce chování na své okolí, včetně šikany,“ naznačila.
Řešením podle ní ale není konfrontovat šikanátora s obětí a chtít po nich, aby si to vyříkali a podali si ruce. „Taková bagatelizace je pro šikanovaného opravdu velkým zásahem,“ vysvětlila odbornice.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Další šokující případ z Hodonína. Na škole, kde šikanovali dívku, chtěla vraždit jiná žákyně