Krvavý útěk z konžské věznice: Stovku trestankyň uprchlíci znásilnili a zaživa upálili

před 2 hodinami 1

K incidentu došlo 27. ledna a podle prohlášení mluvčího Úřadu OSN pro lidská práva, Seifa Maganga, bylo z celkového počtu 165 znásilněných žen většina obětí požáru. Mezi přeživšími, které rovněž zažily znásilnění, zůstalo pouze devět až třináct žen, uvedla CNN.

ČTETE TAKÉ: U pobřeží USA zmizelo letadlo. Pátrání komplikuje počasí, osud 10 lidí na palubě je nejistý

Tato událost je bohužel jen dalším příkladem dlouhodobého problému sexuálního násilí v Demokratické republice Kongo. Kromě tohoto tragického útoku přišly zprávy o dalších případech, včetně údajného násilí spáchaného konžskými vojáky v Jižním Kivu, kde bylo znásilněno 52 žen. Tyto incidenty se stávají každodenní realitou v této oblasti.

Napjatá situace v zemi

Za útěkem vězňů stála napjatá situace v regionu, kde v té době probíhaly těžké boje mezi povstaleckou skupinou M23 a vládními silami. Skupina M23, podporovaná Rwandou a tvořená převážně etnickými Tutsii, již dříve ovládla Gomu. Po obnovení bojů na konci roku 2021 znovu obsadila významné části provincie Severní Kivu.

V současnosti je situace v oblasti velmi napjatá, přičemž rebelové pokračují v expanzi a usilují o širší kontrolu nad oblastmi bohatými na vzácné minerály.

O nově nastalé africké krizi se bude na konci tohoto týdne jednat na společném zasedání Východoafrického společenství a Společenství pro rozvoj jižní Afriky. Na zasedání v Tanzanii by měli v sobotu dorazit i prezidenti Konga a Rwandy, Felix Tshisekedi a Paul Kagame.

Situaci sleduje i Mezinárodní trestní soud (ICC) a předseda Evropské rady António Costa, který na sociální síti X uvedl, že hovořil s prezidenty obou zemí, aby vyjádřil své „obavy z probíhajícího konfliktu“, píše agentura AFP.

MOHLO VÁM UNIKNOUT:  Rozzuřený slon v Indii zaútočil na bagr, ukazuje video. Zvíře mohlo být pod vlivem alkoholu

Read Entire Article