Novela s označením lex Babiš II zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Soudcům však vadilo, že právní úprava vznikla jako neústavní přílepek, což odůvodnili tím, že Michálek včlenil pár minut před koncem druhého čtení ve Sněmovně zpřísňující pozměňovací návrh.
ČTĚTE TAKÉ: Ministerstva rozdělují odměny úředníkům. Měli je dostat hasiči a policisté, rozčiluje se opozice
Předseda poslaneckého klubu Pirátů nenechal na instanci nit suchou: „Ústavní soud opět umožnil Babišovi a podobným oligarchům v politice vlastnit média. Není to dobrá zpráva pro českou demokracii. Vyhrály obstrukce nad vůlí většiny,“ napsal v reakci na síti X.
Rovněž uvedl, že většina občanů souhlasí s tím, že by vrcholní politici neměli vlastnit média ani pobírat dotace v případě svých firem. „Nechci, abychom dopadli jako v Maďarsku. Proto budu navrhovat, aby změnu zákona o střetu zájmů schválil Parlament znovu a respektoval přitom podmínky kladené ÚS,“ avizoval poslanec.
Na příspěvek odpověděl i zákonodárce Nacher. „Obsese a sebereflexe,“ připsal, přičemž ke druhému slovu připsal emotikon s krčícími rameny. Jeho stranický kolega Vondráček nález soudců přijal jako „racionální a logický“.
„Zákonnost by neměla být ohýbána v zájmu účelového politického boje. Pro českou politiku je to tedy dobrá zpráva, doufejme, že přispěje k její kultivaci,“ sdělil také na sociálních sítích.
Premiér Petr Fiala (ODS) vzal podle mluvčího Václava Smolky nález ÚS na vědomí. „Je důležité, že se po delší době vyjasnily některé procesní otázky týkající se rozhodování Sněmovny,“ sdělil Smolka.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zdůraznil oddělení mediálního a politického světa. „Soud se tolik nezabýval samotným obsahem legislativy. V historii se již ukázalo, co spojení vrcholného politika a vlastnictví klíčových médií mělo za efekt, přičemž ani mediálnímu světu to neprospívalo. Otázkou je, jak to udělat, aby to mířilo na podobné případy a mohlo obstát v testu Ústavního soudu," řekl ministr novinářům v Senátu.
Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob novinářům ve Sněmovně řekl, že vládní koalice si nastuduje závěry ohledně přílepků a „samozřejmě bude do budoucna postupovat tak, aby byla tvorba zákonů v souladu s nimi“. Za zásadní považuje, že soud nerozporoval pevný termín sněmovního hlasování kvůli obstrukcím. „Soud opět konstatuje, že není možné obstrukcemi destruovat parlamentní demokracii,“ uvedl.
Předseda lidovců Marek Výborný řekl, že rozhodnutí soudu plně respektuje. Současně vnímá, že nejde o nález celého soudu. „Je důležité, že nehodnotí obsah, ale legislativní proces,“ konstatoval s tím, že je třeba hledat limity prosazování názorů většiny ve Sněmovně.
Schillerová: Rozhodnutí je dobrý signál i pro jiné
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová po skončení jednání uvedla, že je to do budoucna dobrý signál i pro menší parlamentní skupiny. „Toto rozhodnutí jim ukáže, že je možné se bránit,“ sdělila novinářům.
„Doufám, že podobné způsoby ‚přílepku‘ do zákona – navíc nesouvisející – pár minut před koncem druhého čtení už budou tabu,“ nechala se slyšet Schillerová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Do politiky jen kecám, podotkl Klaus. O předsedovi mladých Motoristů řekl, že je největší naděje dnešní scény