Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil předběžné údaje, podle kterých v dubnu klesla meziroční inflace na 1,8 %. Jedná se přitom o nejnižší hodnotu od března 2018. K tématu ve vysílání TN Live promluvil Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Investika.
Poklesu inflace z březnových 2,7 % na současných 1,8 % dominují podle Hradila dva faktory. "Mezi březnem a dubnem loni ceny poskočily skutečně hodně. Meziměsíčně byla inflace 0,7 %, což je na české poměry skutečně nebývalé. Abychom zopakovali tu samou meziroční inflaci, ceny by musely poskočit také extrémně," popisuje první z nich.
"Nadto se ovšem přidalo něco, s čím se tak úplně nepočítalo – meziměsíčně velice výrazně zlevnily potraviny," doplňuje ekonom. Meziměsíční rozdíl činil 0,6–0,7 %, což překonalo očekávání. Kromě potravin dále zlevnily energie – zemní plyn nebo elektřina a pohonné hmoty.
Detailní data budou dostupná za více než týden, ale podle Hradila lze už nyní říct, že právě pohonné hmoty v rámci energií způsobily největší úlevu. "Když se bavíme o klasickém naturalu, benzínu anebo motorové naftě, tak tam se to blížilo ke 3 % z měsíce na měsíc," upřesňuje.
Důvodem ke zlevnění pohonných hmot může dle ekonoma být i konfrontační rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa, následkem které dochází k celosvětovým obavám o ekonomiku.
"V momentě, kdy se tohle stane, kdy rostou obavy z toho, jak se bude vyvíjet ekonomika, tak ropa, protože je pořád ještě krví ekonomiky, začne zlevňovat," vysvětluje Hradil. Dále pak cenu ovlivnilo posílení české koruny vůči dolaru.
"Trump v podstatě sám o sobě docela dramaticky zlevnil pohonné hmoty. S největší pravděpodobností jsme ještě neviděli všechno. Pohonné hmoty pravděpodobně ještě mají před sebou další klesání na ceně," míní Hradil. Celý rozhovor si můžete přehrát pod titulkem článku.
TN Live, lv | Text vznikl s přispěním umělé inteligence