Pokud znáte Alpy jako zasněžené vrcholy opředené nekonečnými sjezdovkami, dobře si je zapamatujte. Podle meteorologů totiž v pohoří rapidně ubývá ledu. Posledních sto let tam sněží zhruba o třetinu méně než předtím.
Za posledních sto let se Alpy změnily. Upozorňují na to odborníci z Eurac Research, podle kterých tyto ikonické horské masivy rozprostírající se přes několik zemí pomalu ztrácí sníh a led. Za posledních sto let tam údajně zmizela více než třetina veškerého sněhu a ledu.
"V Alpách je patrný výrazný negativní trend, pokud jde o čerstvé sněžení, s celkovým poklesem přibližně o 34 procent. Zejména po roce 1980 byl pozorován výrazný pokles. Toto datum se také shoduje se stejně prudkým nárůstem teplot," upozornil autor studie Michele Bozzoli, environmentální meteorolog z výzkumného centra Eurac Research.
"Nejnegativnější trendy se týkají lokalit pod nadmořskou výškou 2 000 metrů a nacházejících se v jižních regionech, jako je Itálie, Slovinsko a části rakouských Alp," dodal. Právě v těchto polohách se kvůli rostoucím teplotám sněžení často změní v déšť.
Podle portálu iMeteo by další změny mohly znamenat velké problémy pro přírodu i lidstvo. Tání ledovců totiž narušuje přirozený vodní cyklus. Díky pomalému tání doplňuje zásoby vody, což by se postupem času mohlo změnit a vést k zvýšenému riziku sesuvů půdy, lavin a povodní.
"Sníh je klíčový jako zásobárna vody, napájí ledovce, horské potoky a díky pomalému tání na jaře postupně doplňuje zásoby vody. Úbytek sněhu má dopad nejen na zimní sporty, ale také na všechny činnosti a procesy, které jsou závislé na vodě. Tento aspekt již nelze při plánování politiky vodního hospodářství ignorovat," uzavřel Bozzoli.
TN.cz