Pojišťovny i banky bojují s podvodníky: Nabízejí pojištění proti kyberútokům

před 3 hodinami 1

Podvodné e-maily, falešné SMS i napodobené stránky bank. Phishingové útoky jsou stále častější a řada lidí kvůli nim přišla o tisíce, někdy i statisíce korun. Pojišťovny a banky z tohoto důvodu začaly nabízet speciální pojištění proti kybernetickým útokům.

Útočníci dokážou věrně napodobit e-maily nebo zprávy od banky, kurýrních služeb i policie. Stačí jediné kliknutí a zadání údajů na falešné stránce. Peníze mohou zmizet z účtu během několika minut. Jen za loňský rok bylo v Česku zaznamenáno přes 18 tisíc případů.

"Nejčastější jsou psychologické triky, kde dochází ke zneužití základních věcí u člověka, což je strach a chamtivost. Lidé mají přirozenou důvěru v autority a strach. Potom jednají pod velkým nátlakem," uvedl odborník na kyberbezpečnost Miloslav Lujka.

Přehled pojištění proti zneužití bankovních údajů

Přehled pojištění proti zneužití bankovních údajů | Zdroj: TV Nova

Banky a pojišťovny z tohoto důvodu přišly s možností krytí škod, a to pojištěním proti kybernetickým podvodům. Pokud klient nechtěně zadá své údaje podvodníkovi a přijde o peníze, pojištění mu může část nebo celou škodu uhradit. "Ten zájem je čím dál tím větší, jak se vyvíjí i povědomí o těch rizicích," řekl expert na pojištění kybernetických rizik Josef Mayer.

Většina pojištění proti kybernetickým útokům kryje i zadání přihlašovacích údajů na falešné stránky, což bývá častou chybou. "Vnímáme to jako důležitý produkt, takže se snažíme, aby byl dostupný. Pojištění internetových rizik pokrývá několik situací. Často je to nedodání zboží, zneužití platebních údajů nebo zneužití platební karty," sdělila mluvčí ČSOB Monika Hořínková.

"Nabízíme pojištění zneužití karty, které zahrnuje zneužití všech elektronických plateb, internetového a mobilního bankovnictví, plateb platební kartou v mobilu nebo chytrých hodinkách, virtuální kartou a další i v důsledku phishingu," informovala mluvčí mBank Nikola Kubicová.

Pojištění si můžete sjednat přímo v internetovém bankovnictví, on-line nebo fyzicky na pobočce. Pokud vám přijde podezřelá zpráva, vždy si její pravost ověřte přímo u své banky nebo konkrétní instituce.

pab, TN.cz

Read Entire Article