Polsko nasazuje armádu na hranicích s Německem

před 1 dnem 2

Polsko nasadí tisíce vojáků a bezpilotní letouny za účelem dočasných hraničních kontrol s Německem, které spustí už 7. července. Tamní vláda tvrdí, že reaguje na podobné německé opatření a chce tak zabránit nelegálnímu pohybu migrantů mezi oběma zeměmi. Krok ale vyvolal politickou bouři, napětí mezi Varšavou a Berlínem i obavy z dopravního chaosu na přechodech.

Opatření, která vstoupí v platnost hned po víkendu, budou kromě hranice s Německem platit i na přechodech se sousední Litvou. Do akce se zapojí až pět tisíc polských vojáků, včetně příslušníků vojenské policie a dobrovolnických jednotek. Pomáhat budou i drony, které budou střežit území ze vzduchu, píše web německé stanice n-tv.

"Považujeme dočasné obnovení kontrol na polsko-německé hranici za nezbytné k omezení a minimalizaci nekontrolovaných toků migrantů tam a zpět," prohlásil polský premiér Donald Tusk. "Jsme si vědomi, že toto rozhodnutí má určité důsledky pro svobodu pohybu osob. Neexistuje ale jiná cesta," dodal předseda vlády.

​Kontroly přicházejí jako reakce na německá opatření, která Berlín zavedl už v říjnu 2023 kvůli rostoucímu počtu nelegálních přechodů hranic. Připomněl to zpravodajský web Deutsche Welle. Německá policie podle tamního ministerstva vnitra od té doby vrátila z hranice zpět přibližně 1 300 lidí, přičemž každý desátý z nich požádal o azyl.

Zavádění kontrol i zpětné vracení migrantů se mezitím stalo v Polsku výbušným tématem. Opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) obviňuje vládu Donalda Tuska z přílišné vstřícnosti vůči Berlínu a tvrdí, že přijímá migranty, které Německo odmítá. Místy už situace eskaluje – radikální aktivisté začali na hranici organizovat občanské hlídky.

​Polská vláda se ale od podobných aktivit distancuje. "Situace je pod kontrolou," zdůraznil tento týden mluvčí vlády Adam Szłapka a odmítl tvrzení PiS o "hordách migrantů" proudících přes hranice. Zároveň připustil, že nové kontroly přinesou dopravní komplikace: "Jsme si vědomi, že dojde k jistým zpožděním, ale organizujeme práci pohraničníků tak, aby nepříjemnosti byly co nejmenší."

Z německé strany zaznívají výzvy k jednotnému evropskému postupu. Kancléř Friedrich Merz připomněl, že situaci opakovaně probíral s Tuskem a že chtějí najít společné řešení.

"Máme zde společný problém, který chceme řešit společně. Někteří ale tvrdí, že existuje jakýsi repatriační turismus z Německa do Polska. To není pravda," prohlásil Merz a ostře tak odmítl spekulace, že by Německo organizovaně vracelo azylanty do Polska.

Nejvíce dává na obranu státu Polsko, státy z jihu Evropy výrazně zaostávají (6/2025):

TN.cz

Read Entire Article