Už v předchozích dílech zaznělo, že pocit štěstí lze vědomě ovlivnit. „Člověk je emoční tvor. Emoce vzniká na bázi podmínek a ty můžu hlídat - uhlídám až 80 procent z nich,” tvrdí Jelínek.
Cílem v životě ale podle něj má být budování dlouhodobé radosti. Tedy strávit většinu dní svého života v pozitivních emocí.
Krátkodobý pocit štěstí nám dávají většinou hmotné věci - kytky, auta, statky, z nichž máme chvilkové potěšení. „Dříve se o krátkodobé naplnění štěstí staraly třeba kurtizány,“ srovnává Jelínek. „O dlouhodobý radostný vztah jste s nimi asi neusilovali,” doplňuje.
Radost je ale podle Jelínka něco dlouhodobého, u čeho je potřeba překonávat určité nepohodlí a vystoupit z komfortní zóny. „Radost mám z věcí nebo projektů, u kterých si něco vybojuji a přidám ruku k dílu,“ vysvětluje.
A jak tedy poznat životní radost a štěstí? „Že se mám na co těšit. Měl bych mít představu o určité životní cestě a v ní také o mantinelech — mohou být pracovní, mohou být rodinné i osobní. Nejhorší je, když člověk nevnímá štěstí ani v jedné z oblastí,” uzavírá Jelínek.