Praha v loňském roce vydělala téměř 900 milionů korun na poplatcích z pobytu turistů. Peníze chce magistrát použít především na škody způsobené právě cestovním ruchem. Navíc chce 50korunový poplatek zvýšit. Už od příštího roku by mohl být až čtyřnásobný.
Hlavní město vybralo na místním poplatku z pobytu loni 885 milionů korun. "Obecně se dá říct, že se vrací zpátky do cestovního ruchu. Plus do dopravy a silnic," vysvětlil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
V současné době turisté v hlavním městě platí 50 korun za noc. To je strop. Vedení Prahy ale usiluje o to, aby se limit zvýšil. "Náklady vázané na dopravu a na cestovní ruch jsou tak veliké, že pro město by každá koruna byla dobrá, kdyby se podařilo ten poplatek zdvihnout o cokoliv," podotkl Svoboda.
O navýšení poplatku z pobytu pro turisty nejvíce usilují zástupci městské části Prahy 1. Chtěli by ho až zečtyřnásobit. Tedy ze současných 50 korun na 200 korun za noc.
"My bychom si samozřejmě dokázali představit i více, ale buďme realisté, těch 200 korun ve srovnání s jinými metropolemi je naprosto korektní," řekla starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).
Pobytový poplatek nedávno zvýšilo i vedení města v Jihlavě. "Zastupitelé Jihlavy rozhodli o zvýšení poplatku o 12 korun na 25 korun za každý započatý den pobytu," oznámil primátor Petr Ryška (ODS). Více než dvojnásobné zvýšení pobytové taxy se ale nelíbí jak turistům, tak i místním hoteliérům.
U lázeňských měst se výše turistických poplatků liší. V Karlových Varech zaplatí turisté za den pobytu 50 korun. "Vybereme zhruba 80 až 90 milionů korun ročně. Ten výnos poplatků jde do rozpočtu města a z něj se potom hradí lázeňská infrastruktura. Hradí se investice například do oprav kolonád, do údržby kamenů," vyjmenovala mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá.
V Jáchymově je poplatek nižší. Návštěvníci tam za každý den svého pobytu přispějí do městské kasy 35 korun. Celorepublikově se od turistů za pobytové poplatky vybralo půl druhé miliardy korun.
kdu, TN.cz