Přijímací zkoušky na střední školy se blíží a žáci se už pilně připravují. Školy dostaly od Cermatu cvičnou verzi testů, aby si děti vyzkoušely, jak taková zkouška vypadá. Některé žáky ale výsledky zklamaly a mají strach, že v konkurenci zájemců o maturitní obory a gymnázia neuspějí.
Negativní ohlasy jsou především na matematiku. Problémy dělala i těm, kteří ji většinou zvládají s přehledem. Přijímací zkoušky letos čekají i deváťačku Barču, která měla ze zkušebních testů smíšený pocit.
"Byla jsem za polovinou těch bodů. Čeština teda byla mnohem lehčí než matematika. Ta mi dělala docela problémy. Byly tam i nějaké slovní úlohy, které jsem napoprvé úplně nepochopila," svěřila se.
A nebyla jediná. Přijímačky nanečisto děti spíš znervóznily. "Smyslem mělo být, aby si to děti ověřily. Pokud jde o matematiku, ta byla opravdu pro děti nepřiměřeně obtížná," řekl Eduard Fuchs z Ústavu matematiky a statistiky Masarykovy univerzity.
Cermat chtěl projektem Přijímačky na nečisto zapojit i žáky, kteří se na střední školy nechystají. Jiným zase chtěl přiblížit, jak taková zkouška vypadá. Rozhodně neměly nikoho odradit.
"Některé školy ještě neprobraly všechnu látku. Opravdu nedoporučuji vyvozovat z toho, kolika bodů žák ve zkoušce dosáhl, nějaký závěr. Rozhodně to nemá sloužit k tomu, aby to děti odradilo od toho, aby se na ty obory hlásily," uvedla ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková.
Mezi žáky je velký zájem o přípravné kurzy. "U nás je zájem dlouhodobě veliký. Od září už máme ty kurzy naplněné a máme soustavně plno až do přijímacích zkoušek," sdělil ředitel EDU plus Milan Šťastný.
pab, Petra Bicková, TN.cz