Psům nedělají rachejtle dobře. Experti radí, jak mazlíčkům na Silvestra pomoct

před 1 měsícem 2

Stále je řada obcí a lidí, kteří si nedovedou novoroční oslavy představit bez dělobuchů a rachejtlí. Nešťastní jsou z této kratochvíle většinou pejskaři a hlavně psi samotní.

Loňský Silvestr byl nocí hrůzy třeba pro malou fenku paní Horáčkové ze Zlína. "Loni to prostě už nešlo. Sedla mi na klín a když jsem ji držela u sebe, tak jenom seděla a strašně se klepala strachy. Nepomohlo v tu chvíli nic," líčí loňský Silvestr pejskařka Hana Horáčková.

Rány jsou přitom už teď slyšet na každém kroku. "Samozřejmě městský ohňostroj nebo večerní není tak zlý, s tím už jsme se naučili žít. Zavřeme se doma, pustíme si televizi a kluci to nějak zvládnou, ale bohužel, jsou takoví nedočkavci, kteří odpalují celý den, a to je pak těžké, to pak člověk musí vybírat čas, kdy jít ven se psi," poznamenal pejskař Lukáš Slovák.

​Odborníci doporučují nepouštět psy při procházkách na volno. Mohli by se při výbuchu leknout a utéct nebo někoho pokousat. Těm, kteří trpí panickým strachem, můžete podat i veterinářem napsaná sedativa.

"Ideální je s ním ten čas strávit na nějakém klidném místě. Máme i léky s rychlým nástupem, to jsou sedativní léky, které můžete použít, a ten pejsek pak tu dobu prospí. Jsou látky, které účinkují třeba šest až osm hodin," poradil veterinář Václav Bartoš.

S pyrotechnikou bojují na Silvestra také ve zvířecích útulcích. "Už několikátým rokem tady s těmi psy zůstáváme přes noc. Je to individuální, jak který potřebuje. Některému stačí kolem něho jít a dát mu pamlsek a uklidnit ho, některé ale pak musíme zavírat do baráku," řekla Hana Dědochová z Ligy na ochranu zvířat v Olomouci.

Během odpalování pyrotechniky se doporučuje nejen zavřít okna, ale také zatáhnout závěsy. Psi jsou přecitlivělí i na světelné efekty. Zvířeti můžete koupit jeho oblíbený pamlsek a uklidňovat ho například pomocí speciální antistresové šály, kterou psovi uvážete.

jal, TN.cz

Read Entire Article