Rusku nejde podle německého generála "pouze" o Ukrajinu. Jeho cílem má být obsazení dalších území, která byla dříve součástí Sovětského svazu. Rusko za hrozbu pro Severoatlantickou alianci (NATO) považují i její představitelé. Pokud se situace bude dál vyvíjet současným tempem, v roce 2029 by Rusko podle generála mělo být schopné se utkat s NATO.
Ruský prezident Vladimir Putin i jeho okolí dali několikrát jasně najevo, že za největší geopolitickou katastrofu 20. století považují rozpad Sovětského svazu. "Nyní by zjevně rád obnovil model z 19. století," uvedl generál Wolfgang Ohl v rozhovoru pro německý televizní kanál N-tv.
"Jakkoli je to drsné, nejde o regionální konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale o první kostku domina v Putinově snaze obnovit Rusko do původní velikosti Sovětského svazu. Musíme se tomu podívat do očí," řekl k válce na Ukrajině.
Bývalý prezident Dmitrij Medveděv hovoří o ruských pobaltských provinciích. "Tři pobaltské státy sousedí na severu s Ruskem, pak s Běloruskem, následuje 65 kilometrů dlouhá společná hranice Litvy s Polskem a na západě Kaliningrad jako ruská enkláva v Baltském moři. To znamená, že jediným spojením mezi prostorem NATO a pobaltskými státy je tento úzký pruh země o délce 65 kilometrů," popsal Ohl.
Moskva je podle generála v pozici, kdy může kompenzovat své značné personální i materiální ztráty na Ukrajině. "Jinými slovy, i pokud jde o velkou techniku, je schopno vyrobit nebo opravit více staré techniky, než kolik jí denně na Ukrajině ztratí," vysvětlil.
Za těchto podmínek má být Rusko už v roce 2029 schopno se ve velkém měřítku postavit NATO. "Ještě se uvidí, kde to udělá nejdříve a jak, zda zaútočí na několika místech, zda nejprve hybridně a pak frontálně," predikuje generál.
Před útokem Ruska na NATO varují i představitelé Aliance. Podle zástupce asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace, hybridní a kybernetickou oblast Jamesa Appathuraie si státy musí vyjasnit, jaké nepřátelské akce už jsou za hranou a mohou vyvolat reakci NATO včetně použití vojenské síly, zdůraznil v nedávném rozhovoru pro televizi Sky News.
"Existuje tedy reálná možnost, že jeden z těchto útoků způsobí značný počet obětí nebo velmi velké hospodářské škody. A pak nechceme být v situaci, kdy nemáme promyšleno, co budeme dělat dál," varoval Appathurai.
Situace je kritická. Ruská armáda má navrch, řekl v prosinci ve vysílání TN Live bezpečnostní analytik Oldřich Bureš:
TN.cz