Rusko zaútočilo rekordním počtem dronů. Je to kritická fáze války, hodnotí expert

před 2 měsíci 9

Ruské jednotky na Ukrajině pokračují ve zrychlování svého postupu. V noci na úterý Rusko vytvořilo nový rekord v počtu startů dronů, když zaútočilo se 188 drony. Síly protivzdušné obrany zničily všechny ruské bezpilotní letouny nad několika ukrajinskými oblastmi, napsal list Ukrajinska pravda.

Ke zrychlení postupu ruských jednotek na území Ukrajiny přispívá nedostatek ukrajinských sil a převaha Ruska v materiální a logistické podpoře. "Rusko už největší část oblasti Donbasu vojensky kontroluje. Řekl bych, že teď usiluje především o to, aby získalo území, která by se posléze měla stát jakousi nárazníkovou zónou, která bude rozdělovat část Ukrajiny od ruského území. To by pak mělo být předmětem diplomatických mírových jednání po ukončení konfliktu," vysvětlil Petráš.

[chooze:article;value:585253]

​"Ruská federace chce, aby řeka Dněpr představovala alespoň z části tu nově vytvořenou hranici mezi Ruskem a Ukrajinou, minimálně v té části, kde se nachází oblast západního Záporoží. Aby představovala určitou přírodní hranici a překážku mezi okupovaným územím a Ukrajinou," řekl.

"Hovoří se o tom, že ruské jednotky postupují vpřed sice pomalu, ale přeci jen je zde patrný taktický zisk území," dodal. Rusku půjde především o většinovou část Donbasu, separatistické republiky Luhansk a Doněck, dále západní Záporoží a oblast jižně od Chersonu.

​"Tou kritickou oblastí pro případná jednání o mírovém uspořádání je pořád většinová část Donbasu, která jak z hlediska demografického složení, tak z hlediska infrastruktury a ekonomických výhod, které by sebou neslo získání tohoto území, představuje pro Ruskou federaci klíčovou zájmovou oblast," řekl.

Mapa kontroly terénu na Ukrajině

[chooze:article;value:585201]

Kurská oblast v Rusku je naopak stále z velké části pod kontrolou ukrajinské armády. Tu Petráš považuje rovněž za "pozitivní bod" při případných jednáních o ukončení války.

Na další vývoj konfliktu může mít vliv využití amerických raket typu ATACMS, které dodaly Spojené státy, a také britsko-francouzská technologie, rakety typu SCALP a Storm Shadow. Tyto zbraně dlouhého doletu mohou ukrajinské jednotky použít k odstřelování ruských území.

"Otázkou je, jaké množství těchto raket ukrajinské dělostřelectvo a raketové vojsko má, jakými směry a jakým způsobem je hodlá použít, aby získalo taktickou převahu, a jak bude na to reagovat Ruská federace. Neřekl bych, že dojde k zásadnímu zintenzivnění bojů a eskalaci," objasnil Petráš. Celý rozhovor z TN Live si můžete pustit pod titulkem článku.

Read Entire Article