Skvost Jablonce nad Nisou: Radnice za miliardu, kterou město nikdy nesplatilo

před 3 hodinami 1

Karel Fischer, někdejší starosta Jablonce, měl to, čemu se dnes říká vize, a dokázal o tom přesvědčit ostatní. Jablonecká impozantní radnice je především jeho dítětem. „Stavba nové radnice byla především otázkou prestiže, jablonecký starosta Fischer měl pocit, že město, které bylo poněkud frustrováno následky hospodářské krize, byla tady poměrně vysoká nezaměstnanost, musí povzbudit hospodářsky, ale také psychologicky,“ vysvětluje Marek Řeháček, tajemník jabloneckého magistrátu.

ČTĚTE TAKÉ: Mistr a štrajchpudlíci. Odhalte kouzlo i historii Centra textilního tisku v České Lípě

Město přitom nemělo žádné úspory, dotace tehdy neexistovaly, a tak nezbylo, než si půjčit na tehdejší poměry astronomickou částku: v přepočtu na dnešní relace asi miliardu korun. „Mimochodem ty úvěry se měly splatit až někdy v sedmdesátých letech 20. století a nikdy se prakticky nesplatily, protože druhá světová válka přemazala ekonomickou strukturu, ty úvěry zanikly. Takže je vidět, že někdy se vyplatí do takového rizika jít, protože město na tom vydělalo,“ vykládá dále tajemník v pořadu Prima Česko.

Páternoster se stále otáčí, kouření je však konec

V době, kdy v některých chalupách na okolních kopcích ještě neměli ani elektřinu, se tady dalo naskočit do výtahu. „Páternoster je originální součástí budovy od roku 1932, kdy byl instalován, dodneška je funkční, je repasován,“ vypráví o zdejším unikátu Řeháček a vzápětí vysvětluje, jak je to s pověstným otáčením kabiny vzhůru nohama. „To se vždycky říkalo, to bylo i v nějakém večerníčku, že se otočí hlavou. Ale ne, je tam ozubené kolo a ta kabina takhle sjede.“

Jenže pozor, vzhledem k tomu, že příliš zvědaví jedinci by mohli do ozubeného kola strčit ruku a dál pokračovat o končetinu kratší, je průjezd nahoře i dole zakázán.

Ale zpátky do roku 1933, jádrem tehdy supermoderní radnice byl zastupitelský sál. Historické fotografie ukazují, že doba se opravdu změnila. „Jedna ze zastupitelek má na stole před sebou psa, zaujmou tam možná z dnešního pohledu všudypřítomné popelníky, opravdu se tady všude kouřilo,“ poukazuje tajemník na někdejší zvyky.

A jak vypadalo takové typické úřednické pracoviště před 100 lety, ukazuje expozice ve věži radnice. „Je to zejména americký psací stůl, který je typický roletou. Dnes známe GDPR, všichni úředníci si musejí zamykat své stoly, tehdy to bylo řešeno tím, že se to celé zatáhlo a všechno bylo chráněno. Máme tady i ‚krev‘ tehdejšího úřadu, tedy starý německý inkoust, který se tu našel v počtu dvou lahví na radniční půdě. Jsou tady razítka, která jsou ještě klasická na polštářek, a každý orazítkovaný nebo napsaný text se takhle krásně zapijákoval, aby se to nerozmazávalo,“ uvádí dále Řeháček.

A vzápětí nás bere o pár schodů výš, kde je vyhlídková plošina, ze které je dokonalý kruhový výhled na okolní hory. „Jednak pohled na Jizerské hory a další místní rozhledny — je odtud vidět Královka, Bramberk, liberecká Výšina a na druhé straně je zase nádherně vidět ještědský hřeben korunovaný hotelem a vysílačem na Ještědu.“

Tak až někdy pojedete do Jablonce, víte, kam zajít.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejstrašidelnější les v Česku: Děsivé legendy i podrážděná zvířata. Jak vypadá Pánova březina?

Read Entire Article