Mluvčí Starostů Sára Beránková ve vyjádření postoje hnutí konstatovala, že Půta byl v hlavní části obžaloby zproštěn obvinění. „Předpokládáme, že Martin Půta se odvolá proti té části rozsudku, kde ho soud shledal vinným. Podle jeho slov ho soud odsoudil za to, že člověku v životní tísni měl pomáhat sehnat práci, protože mu údajně dlužil 30 tisíc,“ stojí ve zprávě.
K TÉMATU: Jak má Česko podporovat Ukrajinu? Odpovídají strany s šancí uspět ve volbách
Starostové proto věří, že Půta v kauze, která se táhne více než deset let, „nakonec prokáže úplnou nevinu“.
Krajský soud v Liberci uznal hejtmana Půtu vinným ohledně toho, že jednal ve prospěch svého známého Jaromíra Dolanského. Podle soudu se hejtman domluvil s obžalovaným pracovníkem Metrostavu Janem Petráněm na tom, že firma zaměstná Dolanského a hejtman na oplátku přislíbil, že pomůže zajistit změnu financování rekonstrukce kostela v dotačním programu na průběžné. Naopak za nevinného ho soud prohlásil v otázce úplatků od pracovníků Metrostavu ve výši 800 tisíc korun.
Libereckého hejtmana se zastala například poslankyně Šebelová. „Stojím za tebou, Martine, a věřím, že svou nevinu nakonec definitivně prokážeš,“ odpověděla na jeho příspěvek na síti X.
Senátor Václav Láska (SEN 21) však namítl, že mu v reakci Půty něco chybělo. „Správná reakce by měla být: ‚Odvolám se. A po rozhodnutí odvolacího soudu budu respektovat pravomocný rozsudek.‘,“ upozornil hejtmana a svou odpověď rozvedl na základě jedné z reakcí uživatelů: „Všichni voláme po právním státě a respektu k němu. Ale jen do chvíle, než se to začne týkat nás samotných. Jen si tím podrazíme nohy.“
Michálek volá po konkrétních krocích
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek na sítích napsal, že v souvislosti s verdiktem je nepřijatelné, že představitelé vlády „instalovali Půtu do dozorčí rady ČEZ“. „Vyzývám ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), aby neprodleně zajistil jeho rezignaci či odvolání z dozorčí rady,“ napsal také. Později upřesnil, že soud prokázal úplatek ve výši 30 tisíc korun.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ve středu novinářům před jednáním vlády řekl, že s ohledem na to, jak dlouho kauza trvá, znamená rozsudek posun v celém procesu. „Já se chci také seznámit s tím, co soud konstatoval přesně. A samozřejmě záleží také na tom, jaké budou další kroky i z hlediska odvolání Martina Půty,“ uvedl. Nepředpokládá, že by měl rozsudek dopad na vládní koalici. „Martin Půta není koneckonců členem vlády,“ dodal.
„Je to věc jednak pana Půty jako hejtmana, jak se k tomu postaví, je to potom také věc kolegů z hnutí STAN,“ řekl novinářům k rozsudku předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný.
Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) na dotaz novinářů připomněl, že bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO) poté, co byl soudem uznán vinným z účasti na organizované zločinecké skupině, během několika hodin rezignoval na svůj post.
„Šlo o záležitosti, kdy Krkoška ještě nepůsobil v politice. Odchod z funkce učinil v reakci na výzvu vedení ANO. U hejtmana Půty se celá kauza skloňuje řadu let, soud ho odsoudil, ale neděje se vůbec nic,“ pronesl Havlíček.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Tématem voleb bude migrace, každá strana na ni bude muset mít experta a pár řešení, míní Kubáček