Napětí mezi Indií a Pákistánem po krvavém teroristickém útoku v Džammú a Kašmíru eskaluje. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v neděli oznámil, že Moskva je připravena sehrát roli prostředníka a pomoci s politickým urovnáním krize. Podle ruského ministerstva zahraničí Lavrov tuto nabídku sdělil svému pákistánskému protějšku Ishaqovi Darovi v telefonickém rozhovoru.
Zvláštní pozornost v telefonátu byla věnována výraznému nárůstu napětí mezi Novým Dillí a Islámábádem. "Ruská strana zdůraznila svou připravenost přispět k politickému urovnání situace, která vznikla v důsledku teroristického útoku z 22. dubna v oblasti Pahalgamu, v závislosti na vzájemném přání Islámábádu a Nového Dillí," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí na platformě Telegram.
Rozhovor se uskutečnil na žádost Pákistánu a ministři podle ruské tiskové agentury TASS diskutovali i o dalších otázkách rusko-pákistánské spolupráce.
Lavrov jednal den předtím také se šéfem indické diplomacie Subrahmanyamem Jaishankarem, který o tom v sobotu informoval ve svém příspěvku na síti X. "Včera jsem s ruským ministrem zahraničí Lavrovem projednal teroristický útok v Pahalgamu. Jeho pachatelé, podporovatelé a plánovači musí být postaveni před soud," napsal a dodal, že padla řeč i o společných aktivitách v oblasti bilaterální spolupráce.
Discussed the Pahalgam terrorist attack with FM Lavrov of Russia yesterday. Its perpetrators, backers and planners must be brought to justice.
Also spoke about our bilateral cooperation activities.
?? ??
Podle informací ruského ministerstva zahraničí probíraly obě strany nejen bilaterální vztahy, ale i zhoršující se indicko-pákistánské vztahy. Lavrov při této příležitosti vyzval k řešení sporů mezi oběma zeměmi výhradně politickými a diplomatickými prostředky, v souladu s minulými dohodami. Především Simlskou dohodou z roku 1972 a Láhaurskou deklarací z roku 1999, o kterých píše i indický list FirstPost.
Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi vzrostlo po teroristickém útoku v turistické oblasti Pahalgam, při kterém 22. dubna zahynulo nejméně 26 lidí. Indie z útoku obvinila pákistánskou zpravodajskou službu a militantní skupinu Laškar-e-Taiba. Islámábád jakoukoli účast popírá a tvrdí, že Indie připravuje odvetná opatření.
Obě země mezitím zavedly tvrdá diplomatická a ekonomická opatření. Dochází ke střelbám podél linie kontroly a situace je vyhrocená. Podle premiéra Naréndry Módího mají indické ozbrojené síly "plnou operační svobodu" v tom, jak a kdy zareagují.
Indie volí taktiku odstrašení. Pákistán láká partnery, míní experti na oblast (05/2025):
TN.cz