Tisíc zemětřesení za 14 dní. Tokarské ostrovy se začaly evakuovat, lidé mají strach

před 20 hodinami 3

Na jihu Japonska zažívají lidé těžko představitelnou realitu – od 21. června oblast Tokarských ostrovů zasáhlo více než tisíc zemětřesení. Otřesy se opakují každých pár minut a obyvatelé přiznávají, že z nedostatku spánku jsou vyčerpaní. Úřady situaci neberou na lehkou váhu a vyzývají k evakuaci.

Tokarské ostrovy, řídce osídlený řetězec 12 ostrovů jižně od Kjúšú, zažívají už třetí týden v kuse mimořádnou sérii otřesů. Japonští seismologové zaznamenali od 21. června přes tisíc zemětřesení, z nichž mnohá dosáhla síly 5,5 stupně, píše tamní list The Japan Times.

Obyvatelé se tak bojí spát, nábytek se třese a úřady na ostrově Akusekidžima již zahájily evakuaci přibližně 90 obyvatel na pevninu, do prefektury Kagošima. "Jen usnout je děsivé. Mám pocit, jako by se země pořád hýbala," svěřil se pro stanici MBC jeden z místních obyvatel.

​Podle deníku Asahi šimbun lidé mluví o dunění vycházejícím z oceánu těsně před otřesy. "Než to začne, ozve se z moře zvláštní rachot. Je to znepokojivé," popsala atmosféru Čizuko Arikawa, obyvatelka Akusekidžimy.

I přesto, že Japonsko běžně zaznamená asi 1 500 zemětřesení ročně, současné množství otřesů na Tokarských ostrovech je výjimečné i na tamní poměry. Podle Japonské meteorologické agentury (JMA) otřesy přicházejí každých pár minut a přesná příčina ani doba trvání série nejsou známy. Přestože nejsilnější z nich zatím nezpůsobily vážné škody, obavy z možného většího zemětřesení rostou.

​Starosti obyvatelům přináší i populární manga s názvem Budoucnost, kterou vytvořila autorka Ryo Tatsukiová. Komiks, poprvé vydaný v roce 1999 a znovu v roce 2021, podle mnohých "předpověděl" zemětřesení a tsunami z roku 2011. V nejnovějším vydání manga varuje před katastrofickým otřesem 5. července 2025.

Zprávy o předpovědi kolují zejména mezi lidmi v Hongkongu, odkud letos v květnu poklesl počet turistů do Japonska o 11 procent oproti předchozímu roku, upozorňuje list Business Standard. Tajemná předpověď se ale nakonec ukázala naštěstí jen mýtem.

Také seismologové odmítají souvislosti mezi sérií otřesů a komiksovou předpovědí. "Při současném stavu vědeckých poznatků je velmi obtížné přesně předpovědět čas, místo a sílu zemětřesení," prohlásil Ayataka Ebita, ředitel oddělení pro monitoring zemětřesení a tsunami při JMA. Vyzval také veřejnost, aby "zakládala své názory na vědeckých faktech", a nikoliv na virálních spekulacích.

Přesto úřady nepodceňují rizika a vyzývají obyvatele ke stálé připravenosti, podotýká americký deník The New York Times, který si podivného úkazu také všiml. Na některých ostrovech se nenachází žádná nemocnice a doprava je komplikovaná – například na ostrov Nakanošima, největší z Tokarských ostrovů, trvá cesta trajektem přes šest hodin. V případě vážnější katastrofy bude třeba použít vrtulníky.

Zatím není hlášeno žádné zranění ani hrozba tsunami, ale místní varují před rizikem sesuvů půdy a padajících kamenů. Vzhledem k pokračující aktivitě je další vývoj situace nejistý. Japonci jsou však na podobné krize zvyklí – země leží na rozhraní čtyř tektonických desek a je jedním z nejaktivnějších seismických míst na světě. V současnosti připadá přibližně 18 procent všech světových zemětřesení právě na Japonsko.

Japonsko v březnu čelilo největšímu lesnímu požáru za 30 let. Evakuováno bylo přes 2 000 lidí (3/2025):

TN.cz

Read Entire Article