Třaskavý návrh o změně pohlaví rozdělil koalici: Respektujme důstojnost, apeluje TOP 09

před 3 hodinami 1

Na novele se strany vládní koalice zatím neshodují. Při hlasování by se zřejmě štěpila na liberální a konzervativní poslance. Stejně tak tomu bylo loni při hlasování o manželství pro stejnopohlavní páry. Pro i proti tehdy hlasovali poslanci napříč všemi kluby.

ČTĚTE TAKÉ: Jak má Česko podporovat Ukrajinu PŘEHLEDNĚ: Odpovídají strany s šancí uspět ve volbách

Lidovečtí poslanci Aleš Dufek, Marian Jurečka a jejich kolegové z ODS Marek Benda a Eva Decroix, kteří jsou pod návrhem podepsaní, zdůrazňují především dvě věci. Vytyčení věku, v němž lze úřední změnu pohlaví provést, a promyšlenost takového kroku.

„Respektujeme práva lidí, kteří se necítí dobře ve svém těle, ale chceme zajistit, aby se vždy jednalo o promyšlené rozhodnutí. Změna pohlaví nesmí být určována módními trendy a unáhlenými rozhodnutími,“ uvedla jedna z tvůrkyň návrhu a poslankyně Eva Decroix (ODS).

Úřední změna pohlaví by totiž mohla přijít až po osmnáctém roce věku osobním prohlášením před matričním úřadem. Nutností by také bylo lékařské potvrzení a čestné prohlášení o prodělané hormonální léčbě.

Součástí návrhu je i jakási lhůta na rozmyšlenou, matrika by mohla provést změnu nejdříve po roce od osobního prohlášení. Žadatel by tak měl podle návrhu čas na rozmyšlenou. Předpokladem k záznamu by byl také souhlas odborné komise ministerstva zdravotnictví.

STAN, TOP 09 a Piráti proti

Dalším podepsaným pod návrhem je i předseda lidoveckých poslanců Aleš Dufek. Ten návrh nechce nálepkovat jako konzervativní. „Myslím, že to není konzervativní návrh, ale naprosto racionální návrh, který reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu z dubna 2024. Snaží se této citlivé záležitosti dát alespoň nějaká pravidla,“ řekl redakci CNN Prima NEWS. První projednání návrhu ve Sněmovně očekává do půlky března.

Proti se hlasitě staví koaliční STAN. „Návrh nerespektuje dle nás ani stanovisko Ústavního soudu, ani důležité judikáty Evropského soudu pro lidská práva. Ústavní soud řekl, že stát nemá nutit do fyzických změn člověka. Myslíme si, že hormonální léčbou do těch fyzických změn člověka nutíme,“ řekla redakci poslankyně Barbora Urbanová (STAN) a nevyloučila, že STAN přijdou s vlastním návrhem upravujícím úřední změnu pohlaví.

Podobně hovoří i koaliční TOP 09. Její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová upozornila na sporné body. „Ve stávající podobě mimo jiné nutí trans lidi do hormonální léčebné procedury, která se mnohdy prakticky rovná chemické kastraci. Změna pohlaví má být navíc podmíněna nedůstojnými a zbytečně zdlouhavými byrokratickými procesy,“ uvedla pro CNN Prima NEWS s tím, že poslanci TOP 09 předloží komplexní pozměňovací návrh, který bude „důsledně respektovat lidskou důstojnost a tělesnou integritu trans lidí“.

ČTĚTE TAKÉ: Výrazně zvýšit výdaje na obranu lze v krátkém čase, řekl Fiala. Chce jít příkladem

Ani donedávna koaliční, dnes opoziční Piráti novelu nepodpoří, nelíbí se jim zbytečná byrokracie. „Návrh postrádá podporu odborných sexuologických a psychiatrických společností. Dogmatický přístup by neměl převážit nad odbornými názory. Respektujeme stanoviska odborníků a nechceme ani zbytečnou byrokracii v podobě další komise, kterou navrhuje ODS a KDU,“ uvedla pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová.

Zbytečná byrokracie, varuje spolek

Zbytečnou byrokracii v nových pravidlech vidí i předseda spolku Trans*parent Viktor Heumann. Návrh však vítá díky úřední změně pohlaví pouze na základě vlastního prohlášení. „Předložený návrh však chce vedle prohlášení zavést i další podmínky, které jsou pro stát nákladné, zbytečné, zatěžují zdravotnický systém a v některých ohledech nejsou v souladu se současnou judikaturou Evropského soudu pro lidská práva, čímž mohou být také znovu soudně napadnutelné,“ sdělil Heumann.

Není to poprvé, co se téma změny pohlaví dostává díky lidovcům do Poslanecké sněmovny. Loni se pod záštitou lidovecké poslankyně Romany Bělohlávkové konal seminář s názvem Ztráta identity?!. Vystoupil na něm Daniel Black, jenž měl zkušenost s návratem k původnímu pohlaví, a vyzval k tomu, aby se minimální věk pro chirurgické změny pohlaví zvýšil na 25 let. Nyní je hranice stanovena na 18 let

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zpochybňování EU a NATO je špatné, hlásá Maláčová. O spolupráci s Konečnou ale jedná

.

Read Entire Article