Trump a Putin mají podobné rysy, řekl Kocáb. Popsal, jak může vypadat jejich jednání o Ukrajině

před 4 hodinami 1

Hudebník, bývalý politik a muž, který se na začátku 90. let velkou měrou zasadil o odchod okupačních sovětských vojsk z tehdejšího Československa. Michael Kocáb byl hostem pořadu K věci ve vysílání CNN Prima NEWS a věnoval se, mimo jiné, své oblíbené zahraniční politice. Díky rodinným vazbám se podle svých slov orientuje především v americkém prostředí.

ČTĚTE TAKÉ: Válka na Ukrajině musí skončit, říká Trumpův budoucí ministr zahraničí. Čeká ústupky obou stran

Za situace, kdy do návratu Donalda Trumpa do Bílého domu zbývají jen dny a svět napjatě očekává zásadní změnu kurzu, je právě role Spojených států pro Kocába důležitá. Jak si Trumpův comeback vysvětluje? „My máme dům v Severní Karolíně, ve Wilmingtonu. Ti lidé jsou tam rozhádaní i uvnitř rodin, skutečně na padrť,“ popsal situaci za mořem s dodatkem, že tamní společnost trpí hlubokým rozdělením.

Zvolený prezident Trump má podle něj podobné rysy jako Putin. „To je to, čeho se trochu obávám. Oba jsou staří, oba už před sebou nemají nějakou osobní budoucnost v nejvyšších funkcích. To znamená, že si mohou dělat, co chtějí,“ popsal Kocáb současný stav. Stejně tak je hudebník přesvědčen, že oba lídři dokážou být velmi agresivní. „Jelikož jsou to světovládci, myslím, že nás čeká zajímavá budoucnost,“ dodal s ironií.

Jak ale bude Trumpův přístup, který se bude od toho dosavadního Bidenova nejspíše na míle lišit, na Putina fungovat? Kocáb je přesvědčený, že by Trumpovo pojetí diplomacie mohlo slavit úspěch. „Může se stát, že se nedohodnou. USA by pak na Rusko ještě více zatlačily a více by pomáhaly Evropě, a hlavně Ukrajině,“ zmínil. „Nebo se může stát, že se Trump s Putinem rychle setkají. Myslím si, že k tomu dojde, protože Putin k Trumpovi vzhlíží,“ dodal.

Nejistý je možný dopad politiky nastávajícího amerického prezidenta na euroamerické spojenectví. „Trump se o náš region moc nezajímá. Je ale jedna věc, které si nemůže nevšimnout, a to je Evropská unie jako celek, která je ve významu srovnatelná s Ruskem, Čínou nebo USA,“ řekl ve vysílání a dodal, že se Trump dost možná bude chtít vážnějšímu konfliktu s EU vyhnout.

„Až za nějakou dobu se budeme moci přesvědčit, jestli své velké sliby myslel vážně,“ narážel Kocáb na některé body Trumpova volebního programu či na prohlášení související s možnou koupí Grónska. „Když někdo není schopen vyloučit, že vojensky napadne Dánsko, je to neuvěřitelné,“ divil se bývalý politik.

Jak daleko je mír na Ukrajině?

Naději, že válka na Ukrajině letos skončí, ale přeci jen má. „V tomto případě jsem optimista. Myslím, že jelikož Trump nebude vládnout sám, tak si díky lidem kolem sebe nakonec uvědomí, že Ukrajinu je třeba podporovat,“ řekl s tím, že na stole je i možnost, že se během letoška Ukrajina rozhodne vzdát se části svého území výměnou za mír. To je podle něj v případě, že o tom rozhodnou pouze ukrajinští představitelé, legitimní možnost. „Zajímalo by mě ale, jak by to v takovém případě bylo s jejím členstvím v NATO,“ tázal se sám sebe.

Kdyby válka na Ukrajině skutečně skončila, měli bychom jako česká diplomacie podle Kocába s Ruskem obnovit vztahy? „Já si myslím, že s válečným zločincem a masovým vrahem Putinem by se jednat nemělo,“ řekl rezolutně, byť připustil, že s Ruskem jako takovým bude nutné rozhovory obnovit. Předpokladem pro to však podle něj je výměna tamního politického vedení. „Ale s Putinem bych nejednal,“ dodal Kocáb.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Inaugurace Donalda Trumpa na CNN Prima NEWS. Reportéři v USA a speciály po celý den

Read Entire Article