Trump pověřil miliardáře Elona Muska vedením nového resortu efektivity, který se má soustředit na vládní škrty. Součástí práce ministerstva je tedy vytipování úřadů a programů, které USA přestanou financovat. Krátce po inauguraci se do hledáčku Muskova ministerstva dostala i Agentura USA pro mezinárodní rozvoj.
ČTĚTE TAKÉ: Průplav si vezmeme zpět, nebo se něco stane, hrozí Trump. Lidé v Panamě pálili jeho fotky
Tato agentura se zabývá administrací zahraniční civilní pomoci, a to primárně v Africe, na Blízkém východě, v Latinské Americe a zčásti i v Evropě. Program založil v šedesátých letech John F. Kennedy. Podle BBC agentura zaměstnává asi 10 tisíc lidí, z nichž většina pracuje přímo v postižených oblastech.
„Rozsah činností, které vykonává, je široký. USAID například nejenže poskytuje potraviny v zemích, kde lidé hladoví, ale také provozuje světový systém pro detekci hladomoru, který se pomocí analýzy dat snaží předpovědět, kde se objeví nedostatek potravin,“ uvedla BBC.
Jde Musk proti Kongresu?
Trump a Musk teď program po dekádách výrazně omezují. Nejprve se měl program ukončit úplně, nakonec Bílý dům vydal určitou výjimku pro humanitární podporu. Agentura tak úplně neví, co přesně může a nemůže dělat. Mnozí pracovníci jsou povoláni zpět do USA.
List Washington Post informoval, že Musk se o USAID vyjádřil jako o „radikálně levicové politické operaci a zločinecké organizaci, u které přišel čas, aby zanikla“. Program se ale možná ukončuje navzdory vůli Kongresu.
„USAID má ve Washingtonu tradičně silnou podporu obou stran. Kromě záchrany životů pomáhá podle svých zastánců stabilizovat některé z nejchudších a nejstabilnějších regionů světa a zároveň působí jako hráz proti ruskému a čínskému vlivu,“ napsal Washington Post.
Chybí jídlo a léky pro miliony lidí
Dopady zastavení přítoku amerických peněz do chudých částí světa se projevily okamžitě. Súdán, Keňa, Mauretánie, Kongo, Uganda – to jsou jen některé ze států, kde teď kvůli výpadku financí chybí léky a jídlo pro miliony lidí. Trump ponechal v rámci programu vyšší financování jen pro Egypt a Izrael, což může mít spojitost s jeho plánem přesídlit Palestince z Pásma Gazy pryč.
„Prezidentovo rozhodnutí zrušit nebo pozastavit zahraniční pomoc v hodnotě miliard dolarů – a následné špatně definované výjimky – prohlubují humanitární krizi a ohrožují nesčetné množství životů. Tvrdí to humanitární pracovníci v první linii a civilisté, kteří jsou závislí na programech financovaných z amerických zdrojů,“ napsal americký list.
Konec pomoci se podle něj dotkne desítek milionů lidí, kteří nebudou mít co jíst a nebudou mít potřebné léky. „Polévkové kuchyně již nemohou nasytit hladové. Záchranáři se nemohou dostat k mrtvým a zraněným. Matky a otcové marně hledají léky, které je udržují při životě,“ popisuje Washington Post současný stav.
Súdánem a dalšími zeměmi Afriky navíc zmítá válečný konflikt, což dopady konce pomoci jen prohlubuje.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: První země jde na ruku Trumpovi. Salvador přijme i americké vězně, USA slibují nemalou odměnu