Tým egyptských a britských archeologů objevenou hrobku identifikoval jako původní místo posledního odpočinku faraona Thutmose II. Chodbu vedoucí k hrobce, která se nachází nedaleko Údolí králů v egyptském Luxoru, vědci objevili už v roce 2022, bylo však záhadou, komu hrobka patří. V tiskové zprávě ji podle CNN v úterý objasnilo až egyptské ministerstvo turismu a památek.
ČTĚTE TAKÉ: Omyl, který zničil Prahu. Lidé při náletu nevěřili sirénám, poslední jizvu zaplnil Tančící dům
Objev je výjimečný zejména proto, že se jedná o první nález královské hrobky po sto letech. Naposledy vědci objevili v roce 1922 slavnou hrobku panovníka Tutanchamona, která byla ve výrazně lepším stavu než nově nalezená hrobka Thutmose II. Tu totiž jen několik málo let po faraonově smrti vyplavila voda.
Vědci se nejdříve domnívali, že hrobka patří některé z faraonových manželek, výzkum však odhalil, že šlo o samotného Thutmose II. Dokazuje to modro-zlaté zdobení s hvězdičkami, které se používalo výhradně pro dekoraci královských hrobek, vysvětlil pro BBC Piers Litherland, vedoucí výzkumné mise. Vodítkem byly pro vědce i úlomky alabastrových nádob, na nichž bylo vyryto panovníkovo jméno.
Bílé střepy obsahovaly další jméno
Na bílých střepech egyptologové rozluštili i jméno Hatšepsut – faraonovy nevlastní sestry a zároveň manželky, která se do historie zapsala o něco výrazněji. Oba byli příslušníky 18. dynastie vládnoucí v Egyptě přibližně mezi lety 1550 až 1292 před naším letopočtem. Není zcela jasné, jak dlouho Thutmose II. vládl, po jeho smrti se však trůnu ujala jako regentka právě Hatšepsut.
Thutmose II. měl s jinou manželkou syna Thutmose III., ten byl však v době otcovy smrti příliš malý, aby mohl vládnout sám, a tak se měl o panování dělit se svou macechou. Během šesti let si ale Hatšepsut trůn zcela přisvojila a jmenovala se faraonem, což podtrhovala například nošením falešných vousů.
Nevhodné umístění hrobky
Umístění hrobky je podle vyjádření Litherlanda pro CNN poměrně nešťastné. „Mezi dvěma vodopády a ve svahu, po kterém se v mnohem vlhčím klimatu 18. dynastie mohla valit – a taky valila – voda,“ popsal polohu pohřebiště. Právě voda poškodila vnitřek hrobky, CNN však informuje, že podle předběžných studií byl její obsah před poničením přemístěn.
Mumifikované tělo Thutmose II. společně s několika mumiemi jiných panovníků objevili výzkumníci už v roce 1881 ve skrýši v Dér el-Bahrí. Těla přesunuli pravděpodobně thébští kněží během vlády egyptské 21. dynastie, aby mumie faraonů ochránili před vykradači hrobů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemřel známý hledač nacistických relikvií Josef Mužík. Léta pátral po štěchovickém pokladu