Ve Středozemním moři hořela ruská špionážní loď. Pomoc od NATO nechtěla

před 3 hodinami 1

Třídu lodí Kildin, torpédoborce staré 55 let, využívalo sovětské námořnictvo v době studené války. Jak se ale ukázalo, v provozu jsou dodnes. V lednu tohoto roku jedna z těchto lodí vzplála poblíž syrského pobřeží. Podle analytiků požár na palubě podtrhuje špatný stav ruského námořnictva.

"Naše loď má potíže, udržujte si odstup," apeloval podle CBS News muž z ruského špionážního plavidla na posádku blízké nákladní lodi Milla Moon. Tuto celkem 75sekundovou rádiovou výměnu mezi plavidly zaznamenala nedaleká loď Severoatlantické aliance (NATO). Z vrchu Kildinu byly vidět plameny a stoupal odtud černý kouř. Ruská posádka se posléze shromáždila na zadní palubě Kildinu a odkryla záchranné čluny. 

Na pomoc, kterou plavidlo Severoatlantické aliance nabídlo, ale Kildin nereagoval. Státy NATO ruské posádky pozorně sledují z obav, že by Moskva v důsledku napětí z války na Ukrajině mohla sabotovat podvodní kabely. Po pěti hodinách hašení požáru ruská loď opět nastartovala a znovu se rozjela, píše web The Guardian

Podle západních bezpečnostních služeb se loď nacházela ve východním Středomoří, aby monitorovala dění v Sýrii. Hlavní příčinou měl být prosincový pád dosavadního syrského prezidenta a moskevského spojence Bašára al-Asada. 

"Nehody na ruských námořních plavidlech nejsou ničím novým a neomezují se pouze na oblast Středozemního moře," uvedl expert na ruskou armádu z Carneige Endowment Michael Kofman. Požáry podle něj nejsou neobvyklé. "Ruské námořnictvo se historicky potýkalo s problémy s údržbou a připraveností. Operace si na stárnoucí ruské flotile nepochybně vybírají daň," vysvětlil.

"Hodnotit stav flotily na základě poruchy jedné konkrétní lodi nebo jedné konkrétní poruchy není profesionální," vyjádřil se k situaci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

V uplynulém měsíci se další ruské plavidlo objevilo v Lamanšském průliv. Spojené království jej po sledování identifikovalo jako špionážní loď. "Víme, co děláte," varoval tehdy britský ministr obrany John Healey ruského prezidenta Putina. Healey pro BBC také uvedl, že loď sloužila ke shromažďování zpravodajských informací a mapování kritické podvodní infrastruktury Spojeného království. Podle ministra obrany se tak jednalo o další příklad narůstající ruské agrese.

TN.cz

Read Entire Article