Během komplexního polního výcviku si rekruti ověří své základní vojenské znalosti, které nabyli během základní vojenské přípravy. Dlouhé pěší přesuny, postavení přístřešku a nocování při nízkých teplotách si vyzkoušel štáb pořadu Rozkaz zněl jasně! a přiblížil, jak výcvik probíhá.
"Základní příprava nepřipravuje jednotku, připravuje jednotlivce. Připravujeme je ale v týmech. Týmový duch je jednak mezi rekruty, ale má vzniknout i vztah k armádě," uvedl nprap. Lukáš Pecha, vedoucí starší instruktor-specialista v úseku základní přípravy.
Po nástupu do konkrétního termínu výcviku musí každý podstoupit základní lékařské prohlídky a základní vystrojení výcvikovým materiálem. Následuje třítýdenní teoretická část. "Je zakončena tímto komplexním výcvikem a základním všeobecným testem. V dalších třech týdnech začíná více praxe, více střelby a potom další komplexní výcvik," popsal nprap. Pecha.
Nadpraporčík Pecha považuje silnou psychiku za klíčovou. "Základní chyba je, že se nepřenastaví, že je to opravdu to, co chtějí. V okamžiku, kdy se tak nastaví, budou poslouchat, co jim říkáme, a jsou nám to schopní odehrát, jak my potřebujeme," dodal.
Silná psychická stránka se ukázala nejen během mrazivé noci v lese. Jak popsala reportérka TV Nova Kristýna Bezděková, která si výcvik vyzkoušela na vlastní kůži, nejdůležitější bylo se ochránit před studeným větrem. K tomu vojákům pomohlo tzv. pončo natáhnuté přes kmeny stromů a podestýlka z natrhané suché trávy.
"Nemáte tu výhodu, že si dáte večer teplou sprchu nebo si zalezete do postele, protože prostě spíte v lese na zemi a musíte nějak přežít," řekla Kristýna.
Komplexní polní výcvik
Jednotka připravená v brzkých ranních hodinách na cvičišti už poslouchala rozkazy. "Cílem komplexního výcviku je vytvářet, procvičovat, upevňovat a prohlubovat vybrané cviky, činnosti, vědomosti a návyky. Zejména z taktické přípravy, ženijní přípravy, topografické přípravy a ze zdravotnické přípravy."
Následovala velmi důležitá otázka: "Vojáci, velitelé čet mi hlásili, že se všichni chcete účastnit výcviku. Je to tak? Splníte ho všichni?" Ze strany budoucích vojáků se ozvalo jednohlasné "ano".
"Nejtěžší částí pro účastníky základní přípravy jsou věčné přesuny, a tedy spousta kroků. Co nám říkají rekruti, mají 20–30 tisíc kroků denně," dodal nprap. Pecha. Celý den při sobě navíc nosí těžkou zbraň. Manipulace s ní, základy nabití a vybití, uvedení zbraně do stavu připravena jsou součástí základního výcviku.
Vyhodnocení komplexního polního výcviku proběhlo druhý den ráno po návratu do ubikací. Jeho hlavním cílem byla zkouška základů přežití. "Počasí nám k tomu přálo, bylo docela slušně chladno. Sami jste zjistili, že není tak jednoduché postavit si přístřešek tak, aby byl funkční, a hlavně vydržet do rána a nezmrznout," uvedl velitel výcviku.
"O tom to hlavně bylo. Abyste zjistili, jak na tom jste, abyste si sáhli na svoje limity a věděli, že zvládnete mnohem víc, než jste si doteď mysleli. Teď víte, že se zase můžeme posunout kousek dál. Voják musí umět fungovat, i když je unavený, hladový a nevyspaný. Úkol musíte plnit i tak," zdůraznil. Na to, jak výcvik probíhal a jak to zvládla reportérka Kristýna, se můžete podívat pod titulkem článku.
TN.cz, klko | Text vznikl s přispěním umělé inteligence