Na podzim 2025 čekají Českou republiku volby do Poslanecké sněmovny. Roli při nich může hrát každý hlas, ne každý ale ví, jak správně postupovat. Voliči nemusí nutně jít do volebních místností. Pozor je potřeba si dát na chyby z nepozornosti.
Co si vzít s sebou
S sebou by si voliči rozhodně neměli zapomenout platný doklad totožnosti. Tím může být občanský průkaz, ale také cestovní pas. Pomocí dokladu je potřeba svou totožnost prokázat u volební komise v určené volební místnosti.
Nejpozději tři dny přede dnem voleb obdrží voliči na adresu trvalého bydliště hlasovací lístky. Kdo je ve schránce nenajde, může je získat přímo ve volební místnosti na vyžádání. "Hlasovací lístky, které jste obdrželi do své poštovní schránky, si s sebou do volební místnosti vzít můžete, není to však povinnost. Na vaši žádost vám okrsková volební komise vydá za chybějící nebo jinak označené hlasovací lístky nové," uvádí Ministerstvo vnitra České republiky.
Vzor hlasovacího lístku:
Vzor hlasovacího lístku | Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky
Každý volič má také právo zažádat si před volbami o takzvaný voličský průkaz za předpokladu, že bude mimo volební okrsek, kde je zapsán ve stálém seznamu voličů u obecního úřadu. O voličský průkaz může ve vybraných volbách požádat i volič, který je zapsán u zastupitelského úřadu ve zvláštním seznamu voličů. "Pozor! Volič, jemuž byl vydán voličský průkaz, je povinen tento voličský průkaz odevzdat okrskové volební komisi, jinak mu nebude umožněno volit," píše ministerstvo vnitra.
Jak volit
Po prokázání své totožnosti a státního občanství ČR obdrží volič prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem. Právě do té musí každý volič za plentou vložit svůj hlasovací lístek.
"Zde si vybere hlasovací lístek té politické strany, politického hnutí či koalice, pro niž se rozhodl hlasovat. Na vybraném hlasovacím lístku může volič nanejvýš čtyřem kandidátům udělit preferenční hlas. To učiní tak, že zakroužkuje jejich pořadové číslo. Pokud volič zakroužkuje více než čtyři kandidáty, počítá se takový hlasovací lístek ve prospěch politické strany, politického hnutí nebo koalice, ale k přednostním hlasům se nepřihlíží," uvádí ministerstvo.
Poté by měl volič obálku i s hlasovacím lístkem vhodit před komisí do volební schránky. V případě zdravotních komplikací může takové osobě s celým procesem pomoci někdo jiný. Detailní průběh hlasování si mohou voliči přečíst na stránkách ministerstva vnitra.
Neplatné hlasování
Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené nebo nejsou v úřední obálce. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv.
Volby mimo volební místnost
Voliči mohou hlasovat i jinak než klasicky ve volební místnosti. Každý na území ČR může ze závažných a zejména zdravotních nebo rodinných důvodů požádat obecní úřad a ve dnech voleb svoji okrskovou komisi o to, aby mohl hlasovat do přenosné volební schránky. Komise se tak sama dostaví za voličem.
Požádat obecní úřad o hlasování do přenosné volební schránky je možné kdykoliv od vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny. Zažádat lze i ve dnech voleb. "V tomto případě doporučujeme kontaktovat přímo vaši okrskovou volební komisi," uvádí portál Vlády České republiky.
TN.cz