Zákeřné onemocnění může být smrtící. Lékařka radí, jak ho včas rozpoznat

před 1 měsícem 2

Mozková mrtvice patří už roky v Česku k nejčastějším příčinám úmrtí. Přichází sice náhle, podle lékařů ale existují způsoby, jak ji rozeznat. Právě včasné rozpoznání varovných signálů může pacientům zachránit život.

U mrtvice se často hraje o čas. Odborníci tvrdí, že pacient má šanci na záchranu v případě, že je léčen do tří hodin od propuknutí nemoci. Ne každý pacient si ale uvědomuje, co se v takovém případě s jeho tělem děje.

Podle lékařky Ivany Minarčíkové, kterou s odvoláním na zdravotnický web citoval portál tvnoviny.sk, ale existují tři příznaky, které pomohou tuto zákeřnou nemoc zavčasu odhalit. V případě podezření je podle ní potřeba soustředit se na tři základní věci – úsměv, ruce a řeč.

​"Pokud se jedna strana obličeje hýbe méně než druhá nebo je-li tvář asymetrická, okamžitě volejte záchranku," upozornila. Pomoc je vhodné přivolat i v případě, že dotyčný zvedne obě ruce před sebe na úroveň prsou po dobu deseti vteřin, ale jedna ruka mu klesne níže.

Třetím ze signálů mrtvice může být změna řeči. Pokud dotyčný nezvládá správně formulovat věty nebo nesprávně odpovídá i na jednoduché otázky, doporučuje se volat pomoc.

"Pokud má některý z následujících problémů – není mu rozumět, říká nesmysly, má problém s výslovností, nerozumí, co říkáte, neumí se vyjádřit, nemluví plynule, nepoužívá správná slova, volejte sanitku," dodala lékařka.

Podle Českého statistického úřadu byly právě nemoci oběhové soustavy, mezi které cévní mozková příhoda patří, nejčastější příčinou úmrtí v Česku v roce 2023. Podlehlo jim 39 procent zemřelých, což je více než 43 tisíc z celkových 112 795 lidí, kteří v témže roce přišli o život.

V Berouně léčí mrtvici unikátní metodou. Pacienta rychle vrátí do běžného života:

TN.cz

Read Entire Article