Americký prezident Donald Trump hrozí zavedením cel ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika. Ta měla začít platit od úterý, po dohodě s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaumovou a kanadským premiérem Justinem Trudeauem ale došlo k třicetidennímu odložení. Kanaďané ale i tak vyjadřují velkou nespokojenost a dokonce ruší naplánované cesty do Spojených států, informují zahraniční média.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpova cla Čechy zasáhnou více než jiné. Každý „zaplatí“ přes 20 tisíc ročně, míní ekonomové
„Připadá mi, jako by Trump chtěl restrukturalizovat světový řád,“ řekl podle Reuters Drew Dilkens, starosta kanadského pohraničního města Windsor. „Je ochoten začít u svého nejbližšího spojence... Když je ochoten udělat tohle Kanadě, co je ochoten udělat všem ostatním?“ ptal se.
Kanaďané jsou znechucení
Naštvaní jsou zástupci měst a obyvatelé nejen kvůli clům, ale také proto, že Trump začal na sociálních sítích zveřejňovat komentáře o pohlcení Kanady jako 51. státu. „To, že Američané urážejí Kanadu, mě dostalo do varu. Myslím, že každý z nás je znechucený. Myslím, že cla jsou zrada,“ řekl čtyřiašedesátiletý obyvatel Britské Kolumbie Mike Davies, který žije ve White Rocku nedaleko hranic s USA. Na Facebooku založil skupinu vyzývající lidi k bojkotu amerického zboží. Zrušil Netflix a snaží se nepoužívat Amazon. Zrušil také plány na návštěvu přítele v Severní Karolíně. „Do Ameriky se vůbec nechystám,“ řekl.
Od cesty do USA ustoupil také Jason Dale, který plánoval letní dovolenou své rodiny v Tennessee už před rokem. Měla to být poslední rozlučková cesta předtím, než jeho nejstarší syn, kterému je 18 let, opustí rodinné hnízdo. Společně s dalšími dvěma rodinami chystali vyrazit z Port Doveru v jihozápadním Ontariu na desetidenní výlet. Nyní všechny tyto plány zrušili.
Hrozba amerického prezidenta, že zavede trestná cla a anektuje Kanadu, pro něj byly poslední kapkou. „Rétorika o clech, výsměch našemu premiérovi a úvahy o tom, že se staneme 51. státem, to udělalo své,“ řekl Dale pro CNN. „Všichni se shodli na tom, že tam nepojedeme. Své peníze si necháme ve vlastní zemi,“ dodal.
Dale je součástí rostoucí skupiny naštvaných Kanaďanů, kteří se začali ozývat, že budou v příštích čtyřech letech bojkotovat cesty do USA. Na sociálních sítích se v diskuzích mísí obavy, strach, rozhořčení a zklamání. Zatímco někteří se zapřísahali, že po dobu Trumpova úřadování do USA nevkročí, jiní říkají, že jsou rozpolceni, protože je čekají rodinné nebo pracovní závazky. Někteří se zavazují, že budou navštěvovat pouze demokratům nakloněné státy, jako je Kalifornie a New York. Jiní říkají, že budou pokračovat v návštěvách, ale budou utrácet v podnicích vlastněných černochy, Latinoameričany a LGBTQ+ a podporovat marginalizované skupiny, které jsou pod Trumpovou administrativou vnímány jako terč, píše CNN.
Podle americké asociace cestovního ruchu navštívilo v loňském roce Spojené státy 20,4 milionu Kanaďanů, kteří zde utratili 20,5 miliardy dolarů. Pouhé desetiprocentní snížení počtu cestujících do Kanady by mělo za následek ztrátu ve výši 2,1 miliardy dolarů a úbytek 14 000 pracovních míst, varovala skupina v tiskové zprávě.
Bojkot amerických výrobků a vypískaná hymna
Někteří pak přistupují i k bojkotování amerických výrobků. Ken Lima-Coelho, který žije v Calgary, uvedl, že zpráva o clech vyvolala v jeho domácnosti vlnu kanadské hrdosti. Jeho devatenáctiletý syn nyní plánuje, že si na nadcházející cestu do Evropy přišije na batoh malou kanadskou vlajku, zatímco jeho dcera strávila sobotní noc tím, že v rodinné kuchyni dělala soupis kanadských potravinářských výrobků. „S tímhle marastem, ve kterém se teď politicky nacházíme s režimem vedle, nemůžu nic dělat. Ale mohu změnit, kterou zubní pastu si koupím,“ sdělil.
„Jsem naštvaný,“ řekl webu NBC News ontarijský podnikatel Pierre Oliver, jeden z mnoha frustrovaných obyvatel Kanady, kteří v neděli vyslyšeli výzvu premiéra Justina Trudeaua, aby v odvetě za Trumpův dekret, přednostně nakupovali kanadské zboží. „Je to kapka v moři. Ale je to jediná věc, kterou můžeme udělat,“ dodal.
Ve skupině na Facebooku s názvem Made in Canada - Canadian Products, která byla před lety založena na podporu kanadských výrobků a má více než 680 tisíc členů, uživatelé informují o kanadských alternativách k oblíbeným americkým značkám. Počet členů v posledních dnech navíc rychle přibývá.
Ontarijský premiér Doug Ford nařídil, aby alkohol americké výroby do úterý zmizel z pultů provinční kontrolní rady Liquor Control Board of Ontario (LCBO), jediného velkoobchodu s alkoholem v nejlidnatější kanadské provincii. „LCBO každoročně prodá americké víno, pivo a lihoviny v hodnotě téměř miliardy dolarů. Teď už ne,“ napsal Ford na sociální síti X.
Nevoli Kanaďané vyjadřují i během sportovních událostí. Například v sobotu večer před hokejovým zápasem Ottawy Senators s Minnesotou Wild pískali při americké hymně. To samé udělali basketbaloví fanoušci v neděli před zápasem Toronto Raptors s LA Clippers.
Premiér Manitoby Wab Kinew ale vyzval ke klidu. „Myslím, že musíme uznat, že náš spor není s americkým lidem... pro mnoho našich rodin, našich příbuzných na druhé straně 49. rovnoběžky jsou to stále naši přátelé a příbuzní. Stále sdílíme historii našich veteránů, kteří bojovali bok po boku. Fašismus jsme porazili společně,“ uvedl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trumpova cla Čechy zasáhnou více než jiné. Každý „zaplatí“ přes 20 tisíc ročně, míní ekonomové