Po požáru v mostecké restauraci je v nemocnici na pražských Vinohradech už šest zraněných. Jednoho tam převezli z ústecké nemocnice v pondělí. Jeden z popálených je dál v kritickém stavu. Pacienti mají v jednom z největších popáleninových center v Evropě tu nejlepší péči. Pro ně, i lékařský personál, je ale léčba velmi náročná.
Každodenní několikahodinové operace kůže a nepřetržitá lékařská péče dnem i nocí. Tak to vypadá na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady po přijetí pacientů s těžkými popáleninami.
"Momentálně jich je tu šest, z toho vlastně čtyři jsou na jednotce intenzivní péče a dva pacienti už budou na standardním oddělení. Jedna osoba je v kritickém stavu, dvě jsou v takovém středně závažném stavu," uvedla Cecilie Stonová, primářka Kliniky popáleninové medicíny.
Péče o popálené pacienty je velmi náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Lékaři a zdravotní sestry musí být k dispozici 24 hodin denně.
"Péče začíná tím, že mají infuzní terapii. Vysoký příjem tekutin potřebují, to se musí přesně spočítat podle rozsahu těch popálenin, není to úplně jednoduché. Oni procházejí tím popáleninovým šokem, což je vlastně odpověď toho organismu na takovéto trauma, které se týká orgánů nejen té kůže, ale oběhu, ventilace," vysvětlila Stonová.
Léčba popálenin trvá podle odborníků několik týdnů i měsíců. "Analgetická terapie, potom ventilace podpůrná, pokud je nutná z hlediska inhalačního traumatu, pokud dojde k popálení dýchacích cest. Ti lidé často nemůžou přijímat potravu, takže je musíme nějakým způsobem substituovat, ať už nějakou hadičkou do žaludku nebo infuzními roztoky," řekla Stonová.
V Praze se lékaři věnují speciální léčbě popálenin už od roku 1953. "Provoz v areálu Vinohradské nemocnice zahájila Klinika popáleninové medicíny v roce 1983. V roce 1991 získala status popáleninového centra," upřesnila mluvčí nemocnice Tereza Romanová.
pab, TN.cz