Podle meteorologů šlo zároveň o 18. měsíc z posledních 19, kdy byla globální průměrná teplota o více než 1,5 stupně nad průměrem z předindustriálního období.
Průměrná teplota na evropské pevnině v lednu 2025 činila 1,8 stupně, což je 2,51 stupně nad lednovým průměrem z let 1991 až 2020. Zároveň jde o druhou nejvyšší hodnotu po lednu 2020, kdy byla teplota o 2,64 stupně nad průměrem.
"Leden 2025 je dalším překvapivým měsícem, který pokračuje v rekordních teplotách pozorovaných v posledních dvou letech, a to navzdory vývoji jevu La Niňa v tropické části Tichého oceánu a jeho dočasnému chladivému efektu na globální teploty," uvedla Samantha Burgessová ze služby Copernicus.
Nejvíce nad průměrem z let 1991 až 2020 byly v lednu teploty v jižní a východní Evropě, včetně západního Ruska. Naopak podprůměrné byly nad Islandem, Británií a Irskem, severní Francií a Skandinávií a poloostrovem Kola.
Mimo Evropu byly teploty nejvíce nadprůměrné nad severovýchodní a severozápadní Kanadou, Aljaškou a Sibiří. Nadprůměrné byly také na jihu Jižní Ameriky, v Africe a na většině území Austrálie a Antarktidy. Nejvýrazněji podprůměrné byly teploty ve Spojených státech a v nejvýchodnějších oblastech Ruska. Arabský poloostrov a pevninská část jihovýchodní Asie byly rovněž teplotně podprůměrné.
Plocha arktického mořského ledu byla minulý měsíc nejmenší v historii lednových měření, o šest procent pod průměrem. Rozsah antarktického mořského ledu byl pod průměrem o pět procent.