První dobrý nápad, hodnotí Netanjahu Trumpův návrh k vysídlení Palestinců z Gazy

před 2 hodinami 1

 Reuters

Ministr Kac Trumpův nápad uvítal a nazval ho odvážným s tím, že by umožnil velké části populace Pásma Gazy odejít na různá místa po celém světě. Hnutí Hamás využívá Gazany jako lidské štíty, drží je jako rukojmí a brání jim z Pásma Gazy odejít, dodal ministr.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu během své návštěvy Spojených států médiím řekl, že na myšlence vysídlit Palestince z Pásma Gazy není nic špatného. "Je to první dobrý nápad, který jsem slyšel," řekl Netanjahu v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. "Je to pozoruhodný nápad. A myslím, že by se měl skutečně promyslet, provádět a uskutečnit - protože mám za to, že to vytvoří jinou budoucnost pro všechny," uvedl premiér.

Skupiny na ochranu lidských práv Trumpův návrh na trvalý odsun obyvatel z Pásma Gazy odsoudily, včetně převzetí a rekonstrukce tohoto palestinského území Spojenými státy, jako plán na etnickou čistku. Návrh vyvolal odmítavé reakce v arabském světě i v Evropě.

Americký ministr zahraničí Marco Rubio při středečním brífinku dvakrát naznačil, že Trump podle něj mluvil o dočasném vysídlení Palestinců pouze na dobu nutnou pro poválečnou rekonstrukci zničené oblasti. Podobně se vyjádřila také mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.

Kac nařídil armádě, aby připravila plán, jenž umožní každému obyvateli Pásma Gazy, který si to přeje, odejít do jakékoliv země, jež bude souhlasit s přijetím. Konkrétně zmínil Španělsko, Irsko či Norsko, které podle něj vznášely nepravdivá obvinění vůči Izraeli ohledně jeho boje proti Hamásu v Pásmu Gazy. Pokud nyní tyto země Palestince odmítnou přijmout, prokáží tím podle ministra své pokrytectví. Dále zmínil Kanadu, protože má dobrý imigrační program a už dříve podle něj projevila ochotu Gazany přijmout.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares výzvu izraelského ministra odmítl. "Španělsko přijímá svá rozhodnutí svrchovaně a nikdo nám nebude říkat, co máme dělat," uvedl Albares ve španělském rozhlase RNE a zopakoval, že Palestinci mají zůstat v Gaze, protože je to jejich země. Albares dodal, že Španělsko už z Gazy přijalo řadu Palestinců, kteří ve válce utrpěli zranění.

Írán plán odmítl a označil za šokující, píše agentura AFP. "Plán na vyklizení Pásma Gazy a násilné vysídlení palestinského obyvatelstva do okolních zemí považujeme za pokračování plánu sionistického režimu (Izraele) na naprosté vyhlazení palestinského národa, což odmítáme a odsuzujeme," řekl mluvčí ministerstva Esmáíl Baghájí.

Plán má umožnit odchody z Pásma Gazy přes pozemní hraniční přechody, ale také leteckou a námořní cestou. Podle zveřejněných informací plán nezmiňuje právo na návrat či možnost opětovného vstupu do Pásma Gazy pro toho, kdo odejde.

"Obyvatelům Pásma Gazy by měla být poskytnuta svoboda odejít a emigrovat tak, jak je to běžné všude na světě," řekl Kac. Izrael před téměř 20 lety uvalil na Pásmo Gazy pozemní, vzdušnou a námořní blokádu. Ekonomické a humanitární dopady blokády v minulosti kritizovalo mezinárodní společenství i humanitární a lidskoprávní organizace.

Read Entire Article