Psal se rok 1965. Stanislav Mauric dokončil studium gymnázia a nastoupil na pedagogickou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Jeho oborem se stala matematika a fyzika. „V roce 1975 jsem nastoupil sem do školy na prvních pár dnů a šel jsem na rok na vojnu,“ vzpomíná na své začátky před kamerou pořadu Prima Česko Stanislav Mauric.
ČTĚTE TAKÉ: Skvost Jablonce nad Nisou: Radnice za miliardu, kterou město nikdy nesplatilo
Po roční službě se vrátil. A hned se stal třídním učitelem početné osmé třídy.
Ředitel pro všechny
V roce 1985 usedl do ředitelského křesla čkyňské základky. Neuzavřel se ale do ředitelské kanceláře. Dál vyučoval a staral se o chod školy. Za jeho éry se škola rozrostla o další budovy. Našli v nich zázemí žáci prvního i druhého stupně. Někteří z těch, které vyučoval ještě před odchodem do důchodu, jsou teď v deváté třídě. Na svého kantora nedají dopustit.
„Byl to opravdu pan ředitel, který měl na škole autoritu a vždycky naučil dobře. Vím, že před hodinou jsem byl trošku ve stresu, protože pan učitel dával důraz na aktivitu v hodině, tak jsem musel zapojit mozek, a pak mi třeba nestačil na další předměty,“ vypráví jeden z žáků ZŠ Čkyně, Daniel Bláhovec. A další, Lukáš Tesař, ho doplňuje: „Hodně toho naučil. A taky mě bavilo, že skoro každou hodinu nosil jiné hodinky.“
Vysvětlení je ale zcela prosté. Práce, například s magnetem, při výuce fyziky nedělá hodinkám dobře.
Z žáků kolegové a podřízení
Kdykoliv bývalý ředitel na školu zavítá, má si co povědět se žáky, ale také s kolegy pedagogy. Mnohé z nich sám učil. A přátelství přetrvává. „Na bývalého ředitele vzpomínám v několika fázích. Za prvé jako na učitele fyziky, za druhé jako na pana ředitele a za třetí jako na svého nejbližšího spolupracovníka,“ říká Václava Komínová, současná učitelka.
„Máme spolu seriózní fajn vztah. Když to řeknu jednoduše, ten přechod nebyl nijak kostrbatý nebo nějak na sílu. Pan ředitel mi vyšel vstříc, pomáhal mi a když už bylo vidno, že se stanu ředitelem, tak mi byl nakloněn. Můžu vrnět blahem, myslím, že jinde to tak nefunguje,“ pochvaluje si současný ředitel ZŠ Čkyně, Radek Bůžek.
„Pan Mauric je pro nás ikona. A tu školu dovedl až do našeho věku,“ vypráví čkyňská starostka Stanislava Tůmová.
Před pár lety vyšla kniha autora Pavla Pechouška o významných osobnostech Čkyně – Tajemství čkyňských lvů. Že je mezi nimi i Stanislav Mauric, není až takovým překvapením. „Patří mezi ty nejzajímavější kapitoly Tajemství čkyňských lvů, která popisuje obec Čkyni, jak se vyvíjela na přelomu tisíciletí až po dobu vydání, tedy před čtyřmi lety,“ uvádí autor knihy Pavel Pechoušek.
K rozvoji čkyňského školství přispěl Stanislav Mauric velkou měrou. Kantorské řemeslo mu bylo vlastní padesát let. Z toho třicet devět v roli ředitele. Málokdo ze současných kantorů si dokáže představit stát za katedrou půl století. Vytvořil český rekord nejdéle sloužícího ředitele základní školy v Česku. Certifikát je nyní uložen na čestném místě, hned vedle ředitelny školy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejlepší pláže světa roku 2025 OBRAZEM. Lákají na odpočinek i aktivity, dominuje Řecko