Pobaltí se připravuje na výpadek proudu. Státy NATO se odpojí od Ruska

před 2 hodinami 1

Pobaltské státy se připravují na den, kdy se definitivně zbaví elektrických sítí ovládaných Ruskem. Přestože se jedná o dlouho plánovanou změnu, může podle Estonské záchranné rady dojít k neočekávaným situacím. Rizikem může být jednání Ruska nebo technické problémy.

Estonsko, Lotyšsko a Litva se v sobotu plánují odpojit od ruského proudu, který jim zůstal od dob Sovětského svazu. V posledních dnech se proto tamější obyvatelé připravují na možné výpadky elektřiny, které mohou nastat než se pobaltské státy připojí k synchronní sítí kontinentální Evropy. K nedělnímu večeru by už měly být sítě Litvy napojené na polský systém, uvedl web ERR News. Spojení dalších zemí by mělo následovat.

Estonská záchranná rada proto zveřejnila návod, jak se během možného náhlého výpadku proudu zachovat. "Přestože by s tím technicky neměla být spojena žádná rizika, musíme být vždy připraveni na možné posuny z běžného života v podobě hybridních útoků, technických závad nebo přírodních krizí," uvádí rada na stránkách.

Lidé by se měli zamyslet zejména nad alternativními možnostmi topení, pokud jsou v tomto ohledu na elektřině závislí. Nadále rada apeluje na dostatečné množství zásob. "Mějte doma zásobu potravin, které využijete i v případě, že nemáte možnost ohřátí," zní doporučení. Lidé by neměli zapomínat ani na své domácí mazlíčky. Zpráva dále radí připravit si nabitou powerbanku a mít u sebe hotovost v případě, že by platba kartou nebyla možná.

Na základě výstrahy se tak do obchodů vydalo nadměrné množství lidí. "Totálně prázdné police. Asistent obchodu nám sdělil, že se nejedná o problém dodavatele, ale jde o vysoký zájem konzumentů. Vypadá to, jakoby v souvislosti s přípravami na selhání elektřiny rostla panika," okomentoval stav tamního supermarketu jeden z obyvatel pod příspěvkem na facebooku.

"Tato rizika jsou ve skutečnosti docela nízká," uvedl pro CNN poradce estonského ministerstva vnitra Vootele Päi s tím, že přesto přijímají opatření pro jakoukoliv možnost výpadku. Pobaltí se na odpojení od ruských sítí připravovalo už od roku 2004, kdy státy vstoupily do Evropské unie a Severoatlantické aliance. 

Od té doby se zemím podařilo zrekonstruovat stávající infrastrukturu a vybudovat nové elektrické vedení včetně několika podmořských kabelů do Finska a Švédska. Vybudovaly také LitPol, zásadní podzemní spojení s pevninskou evropskou sítí propojující Litvu a Polsko. Země se tak mohly od elektrického proudu odpojit už pár měsíců po ruské invazi na Ukrajinu.

"Rusko ale stále zůstávalo v kontrole nad fungováním sítě, vyvažovalo nabídku a poptávku a udržovalo jistou frekvenci," vysvětlila vedoucí projektu z německého energetického výzkumného ústavu Helmholtz-Zentrum Susanne Niesová. "Velkým rizikem bylo, že by se Pobaltí dostalo do situace, kdy Rusko najednou odmítne spolupracovat," dodala.

Estonsko, Lotyšsko a Litva se od současného napojení odpojí 8. února a budou tak muset krátce fungovat jako "ostrov" závislý na elektřině, kterou si vyrobí. Na celý projekt poskytla Evropská unie investici v přepočtu nad 29 miliard korun. "Docela dobře chápeme, že levná ruská energie má vždy cenu, kterou by si žádná demokratická evropská země neměla dovolit," řekl Vootele Päi. 

TN.cz

Read Entire Article